VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lokální povodeň nejvíce zasáhla Darkovičky

/FOTOGALERIE/ Část Prajzské v pondělí večer postihla silná průtrž mračen. Na některých místech zatopila sklepy a silnice. Nejhůře postiženy byly Darkovičky, které jsou městskou částí Hlučína.

30.8.2016
SDÍLEJ:

Darkovičky, úterý 30. srpna.Foto: Ivana Gračková

Na přesný čas, kdy se průtrž přihnala do Darkoviček, si Milan Duda vzpomíná naprosto přesně. Na místním fotbalovém hřišti dokončil trénink s minižáky a následně šel trénovat s B mužstvem. V 19.10 se spustil obrovský liják.

„Takový déšť jsem nikdy nezažil. Předtím se sem přihnal velký mrak a byla taková tma, že nešlo vidět na půl metru. Do toho opravdu silný vítr. Během chvilky bylo pod vodou hřiště, za Jednotou bylo tak půl metru vody a na silnicích a chodnících zůstalo minimálně třicet čísel bahna," přibližoval celou událost Milan Duda.

Na místo dorazil také starosta Hlučína Pavel Paschek, jenž pomáhal s odklízením následků bleskových povodní. Srážkoměr jednoho z místních obyvatel měl ukázat, že během jedenácti minut zde spadlo okolo pětapadesáti milimetrů srážek.

Darkovičky, úterý 30. srpna.

„Je to neoficiální údaj. Nejhorší situace panovala v ulici Pěkníkova a Kozmická. Hasiči tady zůstávali přes noc a pomáhali také městští policisté. V úterý se zapojili i zaměstnanci našich technických služeb a čistili ulice od bahna. Lidé momentálně vynášejí ze sklepů poničené věci. Jeden z obyvatel má snížené přízemí, takže voda mu zatopila celý dům. Škody se v současnosti ještě sčítají," mínil Pavel Paschek a vzápětí dodal:

„Bavil jsem se s místními a byla to opravdu silná povodeň. Ta i v minulosti už postihla stejnou část obce. Vše by mohl pomoci vyřešit polder. Ten však, aby měl smysl, by se musel vybudovat na pozemcích, které nejsou ve vlastnictví města. Několikrát se to už probíralo. Doufejme, že tyto události napomohou k tomu, aby se v tomto směru něco změnilo."

Silný vítr v kombinaci s průtrží mračen jinak polámal zhruba dvacítku stromů, z nichž se většina nachází podél silnice spojující Hlučín s Darkovičkami.

Darkovičky, úterý 30. srpna.

V nedalekých Darkovicích to pak byl zejména polder, který obec uchránil od škod na majetku. „Srážek spadlo opravdu hodně, ale pomohly nám poldry. Samozřejmě i ty nejsou schopny zastavit veškerou vodu, nicméně škody v obci po pondělku neevidujeme. V minulosti jsme se s lokálními povodněmi potýkaly, ale po vybudování poldrů se to výrazně zlepšilo," mínil darkovický starosta Daniel Kocián.

Situaci monitoroval také Petr Kozák, jenž starostuje Kozmicím: „Z obcí v okolí jsme na tom rozhodně nebyli nejhůř. Sledoval jsem to a ten nejhorší mrak se nám vyhnul. Kvůli silné průtrži sice nestačila kanalizace, ale i tak škody nejsou velké. Projížděl jsem obcí a přesvědčil se o tom."

Problémy měli také ve Vřesině u Hlučína. Své o tom ví i místní obyvatel Ondřej Teichmann, jenž v době průtrže zrovna dorazil domů z práce. „Stihlo mě to v Darkovičkách. Padaly kroupy a bylo to neuvěřitelné. V naší obci nestíhala kanalizace a během noci minimálně třikrát vypadl proud."

Napilno tedy kromě samotných obyvatel měli i hasiči. Především Darkovičkách zasahovalo hned několik jednotek. „Nejhorší to bylo v Hlučíně a jeho částech. Máme nahlášených celkem šestnáct událostí. Museli jsme řešit zejména čištění komunikací a odčerpávání vody," uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Holub.

Darkovičky, úterý 30. srpna.

Autor: Petr Dušek

30.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení