Jestliže mezi lety 2010 až 2014 stály v čele městských a obecních úřadů na Hlučínsku čtyři ženy, nyní je zástupkyň něžného pohlaví v těchto vrcholových pozicích ještě o čtyři více.

V minulém volebním období se jednalo o jednu starostku a čtyři místostarostky. Nyní Hana Bližňáková starostuje Dobroslavicím a Andrea Lorková zase Závadě. Post místostarostek nově vykonávají Blanka Kotrlová (Hlučín), Zuzana Ohřálová (Bělá), Andrea Matýsková (Bohuslavice), Markéta Hrdinová (Děhylov) a Zuzana Pistovčáková (Markvartovice).

„V deseti obcích z patnácti došlo k částečné nebo úplné změně na uvedených pozicích, v pěti obcích zůstávají starostové a místostarostové ve stejném složení jako v minulém období," vysvětlovala zastupující tisková mluvčí Hlučína Jarmila Harazinová.

Nové starostky v Dobroslavicích a Závadě

Naše redakce se nových starostek tak trochu vyptávala, jaké to pro ně vlastně je, zastávat tak prestižní funkci. Zvlášť když mužská ješitnost někdy nezná mezí.

„Pro mě je příjemné zjištění, že se ženy začaly více podílet na komunální politice v našem regionu," poznamenala novopečená starostka Dobroslavic Hana Bližňáková a vzápětí dodala: „Dnešní doba přináší jiný pohled na mužskou a ženskou roli.

Mizí rozdílnost v postavení muže a ženy, proto mám pocit, že ubývá konkurence mezi mužem a ženou i v pozicích komunální politiky."

Podobný náhled na věc má také nová starostka Závady Andrea Lorková. Doposud se nesetkala s předsudky nebo snižováním svých kvalit v úřadu starosty jenom kvůli tomu, že je žena: „S něčím takovým žádné zkušenosti nemám. Myslím si, že čím více žen bude v takových funkcích, tím lépe. Můžeme ukázat, že i ženy tyto posty zastávat mohou."

Ženy v čele městských či obecních úřadů samozřejmě nejsou specifikum jenom pro Hlučínsko. Obrátili jsme se také na osobu, jejíž jmenování do funkce starostky nevzbudilo velký ohlas pouze v našem okrese či kraji, ale i v celorepublikovém měřítku.

Důležitá je spolupráce s ostatními

Nejedná se o nikoho jiného než o novou starostku Kravař a Miss České republiky z roku 1995 Moniku Žídkovou. „Je jenom dobře, že ženy se do takových funkcí dostávají. Setkala jsem se s názory, že na takové pozici musí být pouze muž a podobně. Mám ale za to, že ženy jsou některé věci schopny zvládnout s větší elegancí. Na druhé straně někdy jim chybí ostré lokty," mínila právě Monika Žídková.

Ta si je moc dobře vědoma i toho, že pomoc nejen ze strany mužů bude v nové práci potřebovat. „Starosta má široké pole působnosti. Vím, že se ve spoustě věcí musím učit. Na radnici jsou zkušenější lidé, kteří jsou zde už delší dobu. Právě za nimi zajdu, pokud budu potřebovat radu. Město nemůžu vést sama. Musí existovat vzájemná spolupráce," doplnila.

Podobného názoru je také starostka Raduně Ludmila Juráňová, která letos vstoupila do čtvrtého volebního období. Jde o živý důkaz toho, že tuto vrcholovou funkci může zastávat také žena. A to dlouho a dobře.

„Starostkou jsem už dvanáct let. Za celou tu dobu jsem se nesetkala s ponižováním nebo něčím podobným v tom smyslu, že jsem žena. Naopak. Lidé mi vycházeli vstříc. Vždycky jsem se radila a stále se radím s odborníky. Záběr starostky je opravdu velký a nelze být odborníkem úplně na všechno," doplnila Ludmila Juráňová.