Například v Opavě se na jednu hodinu vypne veškeré slavnostní nasvětlení ve správě Technických služeb. Potemnělý tak bude Dům kultury Petra Bezruče, Obecní dům, divadlo, Hláska, Dům umění či výstavní budova Slezského zemského muzea.

„Zhasne se i u opavských kostelů, mimo centrum pak u kostela v Kylešovicích, kaple v Malých Hošticích nebo na městském hřbitově,“ dokončil výčet míst, kde světla zhasnou, náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (nestr.). Město Opava se k akci připojuje letos podruhé. Připojit se ale může každý.

„Pokud se budou chtít k této akci připojit i jednotliví obyvatelé města Opavy, postačí, jestliže nebudou ve svých domovech v uvedenou dobu používat osvětlení nebo alespoň vypnou ta světla, která nejsou nezbytně nutná,“ dodává mluvčí Hlásky Lada Dobrovolná.

K celosvětové klimatické akci Hodina Země se už tradičně připojí také město Hlučín. Dnes bude vypnuto osvětlení radnice a Červeného kostela. Přesto, že tato akce je spíše v rovině symbolické, Hlučínští se snaží být ekologičtí a ekonomičtí po celý rok. „Město se dlouhodobě snaží o co nejšetrnější provoz a v loňském roce jsme se zaměřili především na snižování energetické náročnosti provozu budov ve vlastnictví města. Provedli jsme zateplení jedenácti objektů a dalších devět bychom chtěli zateplit letos,“ řekl k praxi ve městě tiskový mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech a dodal, že tím chtějí především dosáhnout významných úspor energií a ve svém důsledku přispět k ochraně celosvětového klimatu.

Dalším místem na Opavsku je Dolní Benešov. Zde zhasne veřejné osvětlení a nasvícení městských budov. Připojují se také menší místa, například Sudice, Bolatice, Bohuslavice, Ludgeřovice, Šilheřovice, Píšť nebo Bělá. Zde většinou na hodinu zhasne veřejné osvětlení, případně nasvícení zdejšího kostela.

Akce nenechává lhostejnými ani některé firmy. Třeba majitel opavské firmy zabývající se osvětlovací technikou Michal Garšic nechá ve společnosti vypnout počítače. „Předtím ale zašleme našim klientům informace o akci a jejím významu a na web společnosti umístíme baner a video z Hodiny Země,“ říká Michal Garšic a dodává, že i mezi jeho zákazníky má akce velmi příznivý ohlas.

„Připojujeme se z prostého důvodu – naším oborem jsou úsporné žárovky a my cítíme za změny klimatu velkou spoluzodpovědnost, je to prostě naše morální a ekologická povinnost. A také chceme takto upozornit, a vyjádřit svůj nesouhlas, na jednání zodpovědných představitelů světové ekonomiky, kteří se k životnímu prostředí často chovají velmi nezodpovědně,“ ještě konstatuje Michal Garšic.

Akci Hodina Země pořádá od roku 2007 Světový fond divočiny (WWF), která se věnuje ochraně přírody. Poprvé se uskutečnila v Austrálii a od roku 2008 má prakticky celosvětový charakter. Je pravidelně poslední březnovou sobotu, kdy na jednu hodinu vypínají či zhasínají lidé elektrospotřebiče. Jen loni to bylo 5 251 měst ve 135 zemích světa.

Cílem akce je upozorňovat na změny klimatu. U nás Hodinu Země zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. O akci je stále větší zájem také mezi českými, moravskými a slezskými městy. Jen loni jejich počet podle statistik stoupl čtyřnásobně a na celém území republiky si symbolickým zhasnutím Hodinu Země připomnělo 145 měst a obcí, na sto firem a jednotlivci. Letos poprvé se připojuje také Praha.