Sestavíte tým minimálně o dvou lidech, zaplatíte startovné, pohodlně se usadíte ke stolu, objednáte si pivo a pak se vrhnete do víru otázek, kterými vás provádí moderátor Hospodského kvízu. Celkově jich zodpovídáte šestapadesát a tým lidí, který je tvoří, každý týden otázky obměňuje.

Většinou se týkají aktuálních témat, ale nenechte se mást. Naše redakce se v barvách týmu Tenis Štemplovec přesvědčila o tom, že dotazy mají různorodý charakter. Během pěti kol nepátráte jenom v paměti po odpovědích klasického kvízu, ale třeba i poznáváte známé postavy na obrázcích nebo skrze audioukázku hádáte správný název písně.

Atmosféra v loděnické hospůdce byla vyhecovaná, ale v mezích regulí slušnosti. Čtveřice týmů, která se do soutěže zapojila, se navzájem špičkovala a nouze nebyla o skutečně mistrné výkony. Například když kolega ze Štemplovce trefil přesný rok prvního vydání knihy o Herculu Poirotovi. Úctyhodných výkonů ovšem bylo ke slyšení dost a dost.

Po každém kole moderátor prozradil správné odpovědi a oznámil soutěžícím průběžné pořadí. Hned při první účasti v této soutěži se Opavský a Hlučínský deník zařadil po bok vítězů ze Štemplovce. Vyzvedl si i hlavní cenu, jíž byla útrata na účet podniku.

Nové znalosti získáte u piva

Hospodský kvíz umí vnést do klasického posezení u piva nový rozměr a skvělým způsobem zpestří večer.

„Doufám, že se to v našich hospodách a restauracích rozmůže ještě více. Člověk si zasoutěží s lidmi od vedlejšího stolu a získá nové vědomosti," shodli se členové vítězného štemplovského týmu Matěj Boček s Vítem Matějkem.

I zde se tak naplnila myšlenka zakladatele a majitele Hospodského kvízu Tomáše Hlouška. Běžné posezení u piva chtěl oživit něčím novým.

„Není to žádná „buranská" zábava. Je to kvíz, jenž dokáže lidi chytit. V hospodě se mohou dozvědět něco nového a mohou provádět nějakou duchaplnou činnost," vysvětloval Tomáš Hloušek, který každý týden vymýšlí nové otázky. Ty pak dodává do hospod, jež si jeho službu objednaly.

Spolu s nimi se dostaví i moderátor. „Momentálně už to úplně sám nedělám. Na tvorbě otázek se podílím s dalšími lidmi. Musím ale říct, že to mnohdy není jednoduché. Nechceme to odfláknout, aby se udržela určitá úroveň, proto se tomu důsledně věnujeme," pokračoval.

Začínal v Blansku

Kvízový druh hospodské zábavy se u nás teprve rozvíjí, byť Tomáš Hloušek ho už provozuje přibližně rok a půl. Cílem je udržet pravidelnost. Najdou se týmy, které tato soutěž chytí natolik, že se rozhodnou chodit třeba v týdenních intervalech. V některých podnicích se tedy kvízy konají každý čtvrtek, pátek atd.

V průměru ovšem stále výrazně zaostáváme za zeměmi, kde se vše rozmohlo v daleko větší míře.

„Kdybychom šli do srovnání, pak během jednoho dne se tato soutěž uskuteční v průměru asi ve dvaceti hospodách po celé České republice. Ve Velké Británii je to 23 tisíc hospod," poznamenal majitel Hospodského kvízu a na závěr ještě dovysvětlil, jak se k této soutěži vůbec dostal:

„Inspiraci jsem získal přes kamarády. Jednou jsem si zašel na něco podobného v Brně. Později mě napadlo, že bych to mohl rozjet. Začínali jsme v Blansku, pak jsme dělali hlavně v Brně a okolí. Dneska to už provozujeme po celé republice."

Petr Dušek