Opavští houbaři jsou ale zřejmě jedni z těch opatrnějších. „Otravy houbami se řeší na infekčním oddělení, ty závažnější na interně pumpováním žaludku. Letos, ani loni však naše nemocnice žádnou otravu neřešila, nepočítám-li předávkování lysohlávkami," řekl tiskový mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda.

Které houby se nejčastěji zaměňují?

„Největší riziko záměny hrozí u muchomůrky šedivky, která je jedlá, ale její sběr se moc nedoporučuje právě kvůli velké podobnosti se smrtelně jedovatou muchomůrkou tygrovanou," vysvětlil předseda české mykologické stanice Jaroslav Landa.

„Často se také zaměňují jedlé žampiony s druhy, které jsou mírně jedovaté, ty například páchnou po karbolu a velmi rychle žloutnou. Další běžně zaměňované houby jsou například holubinky, kterých existuje asi sto padesát druhů. U těch můžeme výjimečně doporučit ochutnávání. Jedlé holubinky jsou jemné.

Pokud je chuť ostrá, jedná se o nejedlý druh," dodal Landa a důrazně upozornil, že ochutnávání lze provádět pouze, pokud jsou si sběrači stoprocentně jisti, že se jedná o holubinky. Houby, které vůbec nedoporučujeme sbírat, jsou buďto z čeledi pavučincovitých nebo vláknicovitých. Obsahují totiž málo jedlých druhů, zato spoustu jedovatých," varoval dále Landa.

Sylva Špičáková z Opavy se otravy nebojí. „Na hřiby chodím od dětství, takže jedlé houby bezpečně poznám. Raději ale sbírám jen ty nejznámější babky, praváky, kováře, modráky, zkrátka většinou ty bez lupenů, s těmi sbírám jen bedly. Myslím, že bych poznala i holubinku, jedlé žampiony, lišky a podobné houby, ale nechci riskovat. Nasbírané houby totiž potom jí celá rodiná," říká Špičáková, která s manželem houbaří nejraději v Raduni nebo v okolí Domoradovic.

„Máme takový oblíbený plácek, na kterém jsme v sezóně schopni nasbírat plný košík za pár desítek minut. To se ale samozřejmě neprozrazuje," usmívá se.

Lucie Obrtelová