VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrabyňský památník by měl otevřít své brány v polovině příštího roku

OPAVA - Se zájmem ze strany diskutujících se setkala přednáška a beseda o rekonstrukci a budoucí podobě Památníku II. světové války v Hrabyni. Pozvání do klubu STOPA přijala předevčírem vedoucí památníku Jana Horáková.

28.11.2007
SDÍLEJ:

Památník Ostravské operace v HrabyniFoto: DENÍK/Milan Freiberg

Orekonstrukci se hovoří od roku 1990 Jana Horáková vysvětlila v prvé řadě důvody rekonstrukce památníku. „Památník vedu od roku 1990 a již od svého nástupu jsem se zabývala myšlenkou, jak jej změnit. Problematický byl stav symbolického hřbitova a také to, že objekt neměl bezbariérové přístupy,“ uvedla.

Podle jejích slov je existence takového památníku, který je navíc v České republice jediný svého druhu, oprávněná. „Náš region patřil k oblastem nejvíc zasaženým válkou, proto bychom si měli tuto skutečnost připomínat,“ doplnila Horáková. Památník, který po listopadu 1989 změnil název z Památníku Ostravské operace na Památník II. světové války, převzalo v roce 1992 Slezské zemské muzeum. Konkrétní podobu dostaly plány na rekonstrukci v roce 2000, kdy byl zpracován investiční záměr. K jeho schválení došlo v roce 2002 a samotná rekonstrukce začala v roce 2005.

Stavební práce komplikuje vlhkost a počasí

„V současné době se nám rekonstrukce trochu komplikuje. Objevily se statické trhliny v objektu a zjistili jsme, že beton v té části, kde byla kdysi velká diorama, je velice porézní a propouští vlhkost,“ přiblížila Jana Horáková. Objekt tedy čeká betonová injektáž. „S tou však musíme počkat na příznivější počasí,“ dodala Horáková. Přesto očekává, že hlavní rekonstrukční práce skončí přibližně v polovině roku 2008. Památník ještě čeká rekonstrukce všech venkovních komunikací.

Památník připravuje mnoho novinek

Novinkou bude hlavně expozice věnovaná historii města Hrabyně a také hlavně expozice generála Heliodora Píky. „Chceme připravit takový výstavní program, který zaujme různé věkové skupiny návštěvníků. Nové expozice budou hlavně více nezávislé na výkladu. Návštěvník bude moct strávit v objektu tak dlouhou dobu, jakou bude chtít. Jde nám také o to, aby expozice byly hlavně zážitkem pro smysly návštěvníků,“ přiblížila plány památníku Jana Horáková.

Návštěvníci si prohlédnou i tank v řezu

Hlavní expozice bude zahrnovat například řez skutečným tankem T-34, makety domů zničených během osvobozovacích bojů a také multimediální projekci, kterou bude zajišťovat jedenáct počítačů a třicet plazmových obrazovek. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhnou 160 milionů korun.

28.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení