VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrabyňský památník by měl otevřít své brány v polovině příštího roku

OPAVA - Se zájmem ze strany diskutujících se setkala přednáška a beseda o rekonstrukci a budoucí podobě Památníku II. světové války v Hrabyni. Pozvání do klubu STOPA přijala předevčírem vedoucí památníku Jana Horáková.

28.11.2007
SDÍLEJ:

Památník Ostravské operace v HrabyniFoto: DENÍK/Milan Freiberg

Orekonstrukci se hovoří od roku 1990 Jana Horáková vysvětlila v prvé řadě důvody rekonstrukce památníku. „Památník vedu od roku 1990 a již od svého nástupu jsem se zabývala myšlenkou, jak jej změnit. Problematický byl stav symbolického hřbitova a také to, že objekt neměl bezbariérové přístupy,“ uvedla.

Podle jejích slov je existence takového památníku, který je navíc v České republice jediný svého druhu, oprávněná. „Náš region patřil k oblastem nejvíc zasaženým válkou, proto bychom si měli tuto skutečnost připomínat,“ doplnila Horáková. Památník, který po listopadu 1989 změnil název z Památníku Ostravské operace na Památník II. světové války, převzalo v roce 1992 Slezské zemské muzeum. Konkrétní podobu dostaly plány na rekonstrukci v roce 2000, kdy byl zpracován investiční záměr. K jeho schválení došlo v roce 2002 a samotná rekonstrukce začala v roce 2005.

Stavební práce komplikuje vlhkost a počasí

„V současné době se nám rekonstrukce trochu komplikuje. Objevily se statické trhliny v objektu a zjistili jsme, že beton v té části, kde byla kdysi velká diorama, je velice porézní a propouští vlhkost,“ přiblížila Jana Horáková. Objekt tedy čeká betonová injektáž. „S tou však musíme počkat na příznivější počasí,“ dodala Horáková. Přesto očekává, že hlavní rekonstrukční práce skončí přibližně v polovině roku 2008. Památník ještě čeká rekonstrukce všech venkovních komunikací.

Památník připravuje mnoho novinek

Novinkou bude hlavně expozice věnovaná historii města Hrabyně a také hlavně expozice generála Heliodora Píky. „Chceme připravit takový výstavní program, který zaujme různé věkové skupiny návštěvníků. Nové expozice budou hlavně více nezávislé na výkladu. Návštěvník bude moct strávit v objektu tak dlouhou dobu, jakou bude chtít. Jde nám také o to, aby expozice byly hlavně zážitkem pro smysly návštěvníků,“ přiblížila plány památníku Jana Horáková.

Návštěvníci si prohlédnou i tank v řezu

Hlavní expozice bude zahrnovat například řez skutečným tankem T-34, makety domů zničených během osvobozovacích bojů a také multimediální projekci, kterou bude zajišťovat jedenáct počítačů a třicet plazmových obrazovek. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhnou 160 milionů korun.

28.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Albert Kašpar (v popředí) s Vojtěchem Mrůzkem se letos stali evropskými šampiony do třiadvaceti let.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení