VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičská zbrojnice v Hradci má nový kabát

Hradec nad Moravicí - Sbor dobrovolných hasičů Hradce nad Moravicí už nemusí tížit tristní stav jejich hasičské zbrojnice. Byla totiž provedena rozsáhlá rekonstrukce a výsledek skutečně stojí za to.

23.8.2012
SDÍLEJ:

Hasičská zbrojnice pod zámeckým kopcem v Hradci se dočkala rekonstrukce.Foto: Alexander Černý

Ještě aby ne. Na opravu zbrojnice bylo celkem vynaloženo 8 500 000 korun, přičemž hned 85 procent z této částky bylo uhrazeno formou dotace.

„Rekonstrukce budovy byla doslova nevyhnutelná. Chtěli jsme našemu hasičskému sboru zajistit kvalitní zázemí pro práci a dát mu možnost stát se poloprofesionální jednotkou," uvedla tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.

Oprava zbrojnice odstartovala během letošního února a veřejnost by se do jejích útrob mohla podívat v průběhu soboty 1. září, na kterou je předběžně naplánováno oficiální předání budovy do služeb jednotce SDH Hradec nad Moravicí a také den otevřených dveří. „Zbrojnice byla zateplena, došlo k výměně okenních výplní, vybudování pokojů pro přenocování tak, aby bylo možné držet nepřetržitou stráž. Zasedací místnost byla navíc vybavena nejmodernější technikou," pokračovala Jitka Celtová.

Nesmíme opomenout, že v blízkosti budovy byla zřízena nová parkovací místa pro členy jednotky. Naproti zbrojnici byl rovněž zrevitalizován park, který byl doplněn mobiliářem a vybudován zde byl i chodník. Součástí opravy celého prostranství se stala rekonstrukce mostku přes potok Hradečná.

Dárek ke 140. narozeninám

Opravená hasičská zbrojnice je s mírným zpožděním skvělým dárkem k loňskému 140. narozeninám jednotky SDH v Hradci nad Moravicí. Historie samotné budovy je poměrně zajímavá. Hradečtí hasiči nejprve sídlili v malém skladišti, které si postavili vedle dnešního Národního domu. To se psal rok 1872 a přibližně o třicet let později obec zbudovala zbrojnici pod zámeckým kopcem, tedy na místě, kde stojí dodnes.

Dá se říct, že od slavnostního otevření z roku 1905 byly na budově provedeny jen dvě úpravy. První se uskutečnila v roce 1953. Vybudovala se přístavba, díky níž vznikla schůzovní místnost, aby se hasiči nemuseli scházet různě po hospodách. Došlo i na výstavbu sociálního zařízení. Podruhé se dělníci pustili do zbrojnice až v roce 2007.

Sbor obdržel nový cisternový vůz. Musel se vybourat nový vjezd a postavit vrata. Zateplovala se střecha a pokládal se například i strop nad garáží.

.

Fotografie hradecké zbrojnice z roku 1953, kdy byla zbudována přístavba. Foto: Archiv

Hradecká veřejnost se nebouří

Hradecká hasičská zbrojnice je už sice po rekonstrukci, ale přesto si někteří neodpustili polemiku nad tím, zda červená fasáda zbrojnice se pod zámecký kopec hodí. „Podle mého je to takový žabomyší spor. Rekonstrukce byla naplánována tak, aby zapadala do místní památkové zóny. Hradeckou veřejnost to nijak nenamíchlo, ba naopak, mnozí jsou se zbrojnicí spokojeni. Budova předtím nebyla v dobrém stavu," konstatovala Jitka Celtová.

Hodně se hovořilo o tom, jestli místo rekonstrukce by nebylo lepší postavit novou zbrojnici na úplně novém místě. Přece jenom v zatáčce pod zámeckým kopcem se hasičské technice musí vytáčet špatně. „Samozřejmě, diskutovalo se i o tom, ale hasiči mají v současné zbrojnici dobré zázemí a problémy spojené s výjezdem nejsou tak veliké," uzavřela hradecká tisková mluvčí.

Petr Dušek

Autor: Redakce

23.8.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení