Akce se letos poprvé uskutečnila během jednoho dne. V minulých letech totiž probíhala v různých termínech na několika místech.

„Tentokrát jsme se rozhodli pro ucelenou akci, na níž by se prezentovaly všechny turistické oblasti v rámci opavského regionu," uvedl na úvod hlavní pořadatel Jan Černý.

Sázka na jednotu času a prostoru, v němž se sezona zahájí, organizátorům vyšla. Na hradecký zámek v průběhu celé soboty dorazily tisícovky lidí z širokého okolí. Ti, kteří nechtěli vážit cestu autem, se mohli do Hradce dopravit třeba historickým vlakem, jenž v 8.15 vyrážel z Ostravy a následně pendloval právě mezi Hradcem a Opavou. Cestující obdrželi památeční jízdenky a přímo na zámek se pak nechali vyvézt kyvadlovou autobusovou dopravou.

Každá turistická oblast představila zejména to, co je jí vlastní. V případě Budišovska to nemohlo být nic jiného než břidlice, kterou si zájemci vyzkoušeli opracovat ve společnosti odborníka. Hned vedle pak naplnili své žaludky. Podávala se totiž hornická svačinka, a to například se škvarkovou pomazánkou, kterou připravil sám starosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

„Dělal jsem to osobně a doufám, že návštěvníkům chutnala. Parádně vyšlo počasí. Pro nás je to první zkušenost, jelikož předtím jsme si turistickou sezonu zahajovali sami. Konal se například výšlap do břidlicových dolů a podobně. Nyní jsme to přivezli na Hradec a musím říct, že to je dobrý nápad.

Dvojice štípačů předvádí, jakým způsobem se vytvářely břidlicové tašky na střechy. Lidem představujeme také discgolf," líčil Patrik Schramm.

Návštěvníci byli nadšeni

Způsobem pojetí letošního otvírání sezony byla nadšena také Petra Kyzková, která zde zastupovala Smíšený pěvecký sbor Komenský z Vítkova.

„Je to opravdu báječné. Samotnou mě překvapilo, kolik přišlo lidí. Účast je skutečně obrovská. Líbí se mi, jak se prezentují jednotlivé části Opavska. Člověk má šanci poznat, čím jsou specifické. Například Prajzská vsadila na nářečí. Celkově tomu nemám co vytknout," komentovala Petra Kyzková, která celou akci fotograficky dokumentovala ve společnosti své dcery Petry Švecové.

I ta byla velmi spokojena: „Na zahajování sezony jsem úplně poprvé, ale mám z toho výborný pocit. Zaujala mě spousta věcí. Nejvíce pak představování některých řemesel. Člověk má možnost se zblízka podívat, jak věci vznikají a ještě si to na vlastní kůži vyzkoušet."

Program probíhal i na obou nádvořích

Pestrý program probíhal zejména v zámeckém areálu. Pro děti byl připraven Pohádkový les, v jehož rámci musely plnit různé aktivity. Návštěvníci se zastavovali u jednotlivých stánků a mohli si pořídit různé věci od výrobců z Opavska, pochutnali si také na řadě lokálních specialit.

„Je to všechno výborně rozmístěno. Stánky jsou na každém kroku a člověk se může nejen podívat na spoustu zajímavých věcí, ale ochutnat i jídlo či pití přímo z našeho regionu. To chválím," uvedl Miroslav Kuzník, který mimochodem na svém stanovišti propagoval extrémní překážkový závod Heroes race, jenž v Hradci proběhne v červnu.

Na nádvoří Bílého zámku se mimo jiné uskutečnila expozice Opavského a Hlučínského Deníku. Vystavovaly se nejlepší fotografie pořízené v zámeckém areálu, které lidé mohli ohodnotit.

Pestrý program nabízelo také nádvoří Červeného zámku. Dětské návštěvníky pobavila například pohádka divadelní společnosti Arcus z Vítkova, v jejímž čele stojí Pavel Vaňásek. Spíše sportovně pak byl zaměřen program na Mariánských loukách pod zámkem.

Spřádání ovčí vlny mají jako rodinnou zálibu

Dobré jídlo či pití, řady stánků a hlavně spousta zábavy. Takové bylo sobotní Otvírání turistické sezony v Opavském Slezsku na zámku v Hradci nad Moravicí.Nedaleko zámecké vyhlídky směrem na rybník v Kajlovci postavila při otvírání turistické sezony svůj stánek také Pavla Lindovská z Kyjovic, která se označuje za slezskou přadlenku. Kromě drátkování, paličkování, tkaní a dalších ručních prací se zabývá dnes už málo vídaným a hlavně provozovaným spřádáním ovčí vlny.

Zájemcům společně se svým manželem ukazovala, jakým způsobem to vlastně probíhá. Potom, co se vlna vypere, musí se pomocí speciálních nástrojů vyčesat.

„Neživíme se tím. Je to naše velká rodinná záliba. Ovčí vlna se dnes nevykupuje. V současnosti se s ní totiž tolik nepracuje. Dělá se s ní spíše výjimečně, a to například v přádelně v Pálkovicích," popisovala naší redakci Pavla Lindovská, která nám také ukazovala, v jakém stavu dostanou základní surovinu, již musí dále zpracovávat.

„Pořídíme si chomáče ovčí vlny, ale musíme ji důkladně očistit. Nachází se v ní totiž třeba stébla trávy a podobně. Pro naše potřeby ji musíme mít úplně čistou. A právě očištění je na celé věci ta nejtěžší práce. Je to zdlouhavá činnost. Nejspíš i kvůli tomu je v dnešní moderní době spřádání ovčí vlny už spíše historickou záležitostí."

Jakmile se vlna očistí, musí přadlena vytvořit jednu nit, kterou splete dohromady z dalších menších nití. Následně se přistoupí ke kolovrátku a začne se tvořit. „Podařilo se nám vytvořit čepice, rukavice a další oblečení," uzavřela Pavla Lindovská.

Poznámka Petra Duška: Jednotný termín byl dobrý nápad

Tisícovky spokojených návštěvníků zámku v Hradci nad Moravicí byly pro pořadatele jasnou devizou toho, že Otvírání turistické sezony v Opavském Slezsku se letos nadmíru vydařilo. Vyšel jim zejména organizátorský tah nečlenit zahájení do několika turistických oblastí, ale naopak vyslat jejich zástupce, aby se prezentovali v areálu jedné z nejnavštěvovanějších památek celého kraje, kde se dalo očekávat, že to lidi bude táhnout.

A to se také stalo.

Ve svých stáncích se představilo například Budišovsko či Vítkovsko. Zatímco tyto oblasti v minulých letech zahajovaly sezonu v Budišově nad Budišovkou anebo Vítkově, kde se akce zúčastnili zejména lidé z okolí, tentokrát byly na očích tisícovek návštěvníků z jiných částí nejen opavského okresu, ale i kraje, a tedy i nových potenciálních turistů.

Novinka prezentace všech turistických oblastí na jednom místě a v jednom čase určitě obrovsky zkvalitnila také celou akci na Hradci. Člověk u nespočtu stánků mohl strávit i několik hodin. Program byl navíc velmi pestrý a doslova ideální pro rodiny s dětmi.

Mě kromě jiného potěšila možnost ochutnat lokální speciality, a to podotýkám, že Týden slezské kuchyně skončil celkem nedávno. Zelňačka z otického zelí anebo třeba frgál tvořený povidly z jeřabin, delikátní záležitost. Na své si rovněž přišli milovníci piva. Nechybělo zastoupení snad všech okresních pivovarů.

Výběr byl tak široký, že by dost možná zastínil i některé pivní festivaly, na nichž je pivo to hlavní.