VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vznikala Slezská univerzita

Opava – V letošním roce si připomínáme, že před 20 lety byl přijat zákon o vzniku Slezské univerzity. K tomu přinášíme vzpomínky doc. PhDr. Jiřího Urbance, CSc., který se účastnil jednání v letech 1968 - 69, poté znovu od roku 1989 a byl prvním děkanem, dále prorektorem a vedoucím Ústavu bohemistiky a knihovnictví.

6.6.2011
SDÍLEJ:

Budova rektorátu Slezské univerzity v Opavě.Foto: DENÍK

Stále na této škole vyučuje předměty související s literaturou. Kdybychom měli krátce odpovědět na otázku, jak tato naše vysokoškolská instituce vznikala, pak by to mohla být jediná věta: Obtížně a na tři etapy.

1945 - 1953 – první myšlenka a jednání

Opava na konci války prošla mimořádnou destrukcí, přesto znovu nabírala dech, takže například Slezské divadlo – stále ještě uprostřed okolních trosek – mohlo již na podzim zahájit svou činnost. Právě věci související s kulturou měly zde spontánní podporu, což vedlo k obnovení Matice opavské, zřízení Slezské studijní knihovny (dnes součást Slezského zemského muzea) a k záměru zřídit Slezskou univerzitu.

Kromě rektorátu měly být v Opavě tři humanitní fakulty, filozofická, pedagogická a právnická, v Ostravě pak fakulty přírodovědecká a lékařská. Nicméně rok 1948 prvotní náběhy zhatil a v Opavě v roce 1953 byla zřízena jen Vyšší pedagogická škola, která sídlila na Praskově ulici (dnes se tam znovu učí studenti Slezské univerzity).

Ale roku 1959 vznikl v Ostravě Pedagogický institut a v jeho prospěch opavské vysokoškolské učiliště zaniklo.

1968-69 – pokus o rehabilitaci

Opava v té době byla jediným městem ve státě, jež chtělo zřídit zcela novou univerzitu. Myšlenka konečně vybudovat Slezskou univerzitu měla masivní podporu včetně tehdejších politických představitelů, probíhala závažná jednání až do září 1969, i když nakonec bez úspěchu.

Opavské delegace usilovaly nejprve o právnickou fakultu, poté farmaceutickou, agronomickou a nakonec svou jednu fakultu zde chtěla zřídit pražská Vysoká škola ekonomická. Po různých kádrových změnách v Praze i v Opavě vše posléze ustalo.

1990 – konečně úspěch

Myšlenka Slezské univerzity ovšem žila pod povrchem i za éry tzv. normalizace, takže vybuchla znovu a s ještě větší silou po listopadu 1989. Opavu v té věci podpořila i řada jiných slezských měst, včetně Karviné a Krnova, došlo k neustálým a horečným jednáním v Praze a v Brně, takže celé hnutí vyústilo dokonce ke zhotovení rektorských insignií o rok dříve, než byl přijat zákon o Slezské univerzitě.

Právě příprava tohoto zákona v České národní radě se protahovala, ale Opava a Karviná již byly připraveny vyučovat vysokoškoláky. Proto ministerstvo školství pověřilo Masarykovu univerzitu v Brně, aby první fakulty v obou těchto městech zřídila sama jako své dislokované jednotky. Avšak i tam se věc zadrhla: brněnský univerzitní senát nejprve 10. září 1990 zřízení těchto fakult zamítl!

Rektor MU prof. Jelínek vyvinul mimořádné úsilí, aby neblahý verdikt zvrátil, a o týden později senát své původní zamítavé rozhodnutí odvolal. Tak se v Opavě a v Karviné začalo vyučovat – a dnes? V Opavě jsou dvě fakulty a vedle nich Matematický ústav, v Karviné jedna fakulta, v Krnově Vzdělávací centrum Slezské univerzity. A všude dobře vybavené i krásné budovy a tisíce studentů, kterým se zde líbí.

Text připravil Jiří Urbanec

6.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení