VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena uvězněna v mužském těle

Z Jakuba Španihela žijícího v Opavě, který je známý především díky úspěšnému videu Happy Opava a účasti v televizním pořadu Aréna národů, kde zápasil s býky, bude Tereza. Ve svých téměř třiceti letech si konečně připustil, že se cítí být více ženou než mužem.

1.3.2015
SDÍLEJ:

Z Jakuba Španihela bude Tereza.Foto: archiv

Nyní nastoupil na svou dlouho cestu změny pohlaví. Osvojuje si o sobě na veřejnosti mluvit v ženském rodě, učí se správně nalíčit a čelí posměškům na ulici, když chodí v dámském oděvu. I přesto je však Tereza silná a rozhodla se o svém příběhu veřejně promluvit. Příběh Terezy uvězněné v mužském těle začal před víc než dvaceti lety.

„Poprvé jsem si uvědomila, že je něco jinak, asi v šesti nebo sedmi letech," říká hned úvodem a dodává: „Prožila jsem poměrně složité dětství a vztahy v rodině nebyly nejideálnější, což mi celou situaci rozhodně neulehčilo."

Už jako malý Kuba si Tereza ráda potají zkoušela dámské oblečení a experimentovala s make-upem. Pro své problematické chování v dětství dokonce několikrát musela navštívit psychologa. „Byla mi diagnostikována hyperaktivita. Dodnes však moc nerozumím tomu, proč lékaři neodhalili fakt, že jsem uvězněna v opačném pohlaví, už tenkrát," podivuje se dnes Tereza.

Od období puberty až doteď se však Tereza věnovala především mužským aktivitám a profesím. „Pracovala jsem jako dřevorubec, nosila stokilové žulové náhrobní desky, hrála airsoft, absolvovala taktický vojenský výcvik a nebála se ani porvat s klukama," říká 192 centimetrů vysoká dívka, která však změnou pohlaví své zájmy měnit nehodlá. „Jen se už nebudu bít," dodává s úsměvem.

Negativní reakce mě nezastaví

Terezu, která bývala Jakubem Španihelem, čeká perný rok. Během následujících dvanácti měsíců musí žít a chovat se jako žena a pravidelně docházet do ordinace sexuoložky. Pokud vše zvládne tak, jak má, bude ji nasazena hormonální léčba.

„Ještě před léčbou bych však chtěla podstoupit korekci hlasu a laserové odstranění vousů," komentuje svou proměnu optimisticky. Ke změně jména v občanském průkazu by mělo dojít přibližně za rok.

To, jak se na ni lidé nyní dívají, se snaží neřešit. „Samozřejmě to není jednoduché. Lidé si na vás na ulici ukazují, smějí se a pošklebují. Ale já se v ženském oblečení cítím lépe a jdu si za svým snem. Negativní reakce okolí mě nezastaví. Ba naopak mě spíš posilují a dodávají mi sílu a odvahu bojovat," vysvětluje Tereza.

Mnozí ji odsoudili

I když tuší, že už odmala žije v nesprávném těle, sama sobě si to naplno přiznat dokázala teprve před pár lety a na veřejnost se 
s tím odvážila vystoupit až nyní. „Nejprve jsem to zveřejnila na sociální síti a strhla se neuvěřitelná vlna spekulací, teorií a pochybností. Spousta lidí si myslela, že jde o marketingový tah, žert či nějaký zvrácený sociální pokus nebo hru," říká Tereza, kterou tato reakce lidí zaskočila a trochu zamrzela.

Mnozí lidé z jejího okolí také její rozhodnutí odsoudili. Blízcí přátelé i rodina se však k Tereze zády neobrátili a naopak ji podpořili. „Zjistila jsem, že je daleko jednodušší to napsat na sociální síť, kde se to najednou dozví patnáct set lidí, než to pak lidem vysvětlovat naživo," prozrazuje Tereza.

O svém životě natočím film

Donesla se k ní i vlna pomluv a klepů, které mezi sebou lidé velmi rychle šířili. „Tyto situace jsem zvládala hlavně díky své práci, která mě naplňuje," dodává Tereza, která se svou firmou Tores Production natáčela videa i se zpěvackou Markétou Irglovou nebo hercem Janem Budařem. Jednou by chtěla natočit film i o svém příběhu.

„Byl by to snímek zachycující můj život a změna pohlaví bude jen jeho šťastným koncem," říká mladá kameramanka, která má i nyní rozjednané velké zakázky. Proměnu bere jako konečné ztotožnění mysli s vlastním tělem. „Má duše tímto konečně začíná rozkvétat a já cítím, že už nelžu ani sobě, ani ostatním."

Doufá, že i okolí najde v proměně Jakuba v Terezu pochopení a získá díky ní odvahu k vlastním přiznáním. „Cítím se šťastná a nemusím nikomu nic obhajovat," uzavírá Tereza, která by za pár let měla být dívkou se vším všudy.

Co je to transsexualita? Transsexualita je nesoulad mezi psychickým a anatomickým pohlavím. 
V dnešní době již změna pohlaví není tak tabuizovaným tématem, jakým bývala, a více lidí s tímto problémem svou situaci řeší.

„Společnost je dnes otevřenější a i vlivem médií se už tolik lidí nebojí jít s pravdou ven," říká opavská psycholožka Jana Müllerová, která se i ve své praxi s lidmi, kteří chtějí změnit svou pohlavní identitu, setkala. Obavy z přiznání má však stále většina.

„Není to složitá situace jen pro dotyčného, ale i pro jeho blízké okolí," dodává psycholožka. Na terapii poté dochází nejen člověk, který mění pohlaví, ale i jeho rodina či partner. Až po důkladných psychologických vyšetřeních je lidem nasazena hormonální léčba a operativně změněno pohlaví. Tyto úkony jsou hrazeny pojišťovnou. Kosmetické úpravy jako prsní implantáty nebo korekce hlasu si však každý pacient platí sám.

Transsexualita je vrozená. „Za to, že se někdo narodí v jiném těle, určitě nemůže a vliv nemá ani výchova či jiné vnější faktory," uzavírá Jana Müllerová.

Nutná je i výměna dokladůZměnu pohlaví je nutno ošetřit i právně. Matriční úřad nejprve musí provést změnu údajů v rodném listě, na jehož základě je transsexuálům vydán nový občanský průkaz a další doklady. „Nejdříve k nám lidé musí přinést rozhodnutí lékaře o zahájení léčby. Poté je možno změnit jméno na nějaké neutrální," vysvětluje vedoucí oddělení matriky v Opavě Hana Kazimírská.

Neutrální křestní jména jsou například René nebo Saša a příjmení třeba Kočí, Krejčí a podobně. Pokud již člověk léčbu dokončí, je opět nutno předložit potřebné lékařské dokumenty a jméno může být změněno definitivně.

„Ročně na matrice v Opavě řešíme zhruba dva takovéto případy," dodává Hana Kazimírská.

Autor: Barbora Němcová

1.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení