Památkově chráněný areál Jánských Koupelí v současné době čeká na rozhodnutí, co s ním bude dál. Na ministerstvo kultury v těchto dnech dorazila žádost majitelů areálu o zrušení prohlášení stavby za kulturní památku.

„Na základě informací z odboru památkové péče našeho ministerstva mohu potvrdit, že nám bylo Městským úřadem Vítkov postoupeno podání žádost o zrušení prohlášení stavby za kulturní památku," uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cikánková.

V případě zahájení řízení bude ministerstvo kontaktovat i Městský úřad ve Vítkově. „V případě zahájení řízení bude ORP Vítkov požádán o vyjádření. V současné době k předmětné záležitosti nemáme potřebné dostačující podklady," uvedla Pavlína Dybowiczová z odboru výstavby, územního plánování a životního prostředí Městského úřadu Vítkov.

Přečtěte si také: Pavel Klega: Při líčení svých příběhů jdu až na dřeň

Podle zastupitele Starých Těchanovic Petra Chrousta přišla před rokem s novými majiteli areálu, kterými se stali Petr Lex a Tomáš Berdych, i naděje, že bývalé lázně přestanou chátrat.

„Změna majitele pro nás znamená novou naději, že se promění z mrtvé chátrající ruiny v užitečný rekreačně sportovní areál pro lidi. Čekání na filantropa, který by bývalé lázně opravil jen proto, aby byly opravené, a neměl pro ně ekonomicky podložené využití, by bylo přinejmenším naivní," uvedl Petr Chroust.

„V dnešní situaci si již jakýkoli majitel může vybrat: buď areál tiše zchátrá a s památkovou ochranou se odebere do rukou archeologů, nebo si památková ochrana podá ruce s praktickým investičním managementem," doplnil. „Vznikne něco nového, doufejme, že dlouhodobě životaschopného," dodal Petr Chroust.

Podle ředitele ostravského odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Michala Zezuly památkové hodnoty, pro které byl areál prohlášen památkou, i nadále trvají. „Z pohledu památkové péče je žádoucí areál zachovat, a to především ve vnějším výrazu jednotlivých objektů, včetně konstrukčního řešení a materiálové skladby," uvedl Michal Zezula.

Až na nejcennější části areálu, mezi které patří např. hlavní sál budovy František, dřevěné schodiště v bývalé správní budově, štuková výzdoba v reprezentačních částech, lze podle něj počítat při řešení interiérových úprav pro nové využití s velkou mírou tolerance k rekonstrukčním zásahům.

„Pokud se týká využití areálu, z pohledu památkové péče by bylo samozřejmě ideální zachování původní funkce, není však vyloučena ani jiná náplň umožňující zachování areálu a jednotlivých budov," dodal Michal Zezula.

Přečtěte si také: Zřícenina hradu by mohla vyprávět

Zda areál přestane být památkou a projde rekonstrukcí nebo naopak dojde k jeho zbourání, záleží na rozhodnutí Ministerstva kultury a plánech majitelů areálu. Unikátnost areálu Janských Koupelí snese mimo region srovnání s lázněmi Kyselka v západních Čechách, které se také dostaly do velmi špatného stavebně-technického stavu, a přesto se zde úspěšně rozběhla jejich obnova.

Naše redakce se prostřednictvím Karla Tejkala, který je tiskovým mluvčím Tomáše Berdycha, pokusila oslovit i samotné majitele. „Nic nového není, pokud budeme chtít něco komentovat, tak to učiním," uvedl k současné situaci Jánských Koupelí Karel Tejkal.

Milan Freiberg