VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jasan z Hradce nad Moravicí dostal titul Památný

Hradec nad Moravicí – Věk sice neznáme, ale je vysoký 23 metrů, jeho koruna dosahuje výšky 21 a šířky 17 metrů a obvod kmene úctyhodných 280 centimetrů. Jmenuje se jasan ztepilý.

23.10.2011
SDÍLEJ:

Jasan roste v soukromé zahradě na levém břehu řeky Moravice a je opravdovou dominantou místa.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Právě tento strom rostoucí na pozemku Magdy Havlíčkové v Hradci nad Moravicí se může nyní pyšnit titulem Památný. Podnět k tomu dala sama majitelka a následně ji podpořila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) – Správa CHKO Poodří a poté schválil odbor životního prostředí opavského magistrátu.

„Jedná se o strom ojedinělý jednak svým druhem, který na Opavsku není vůbec běžný, ale hlavně svým vzrůstem a dominancí,“ řekla k důvodům udělení titulu vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny tohoto odboru Ludmila Dormesová. V posudku se pak uvádí, že se jedná o zdravý, perspektivní strom, solitéru v zahradě s pěknou korunou, plnící zde estetickou i ochrannou funkci.

Ve svém statutu teď jasan má třeba i stanovení ochranného pásma. To znamená, že v okruhu osmadvaceti metrů od něj se nesmí stavět, provádět terénní úpravy, chemické zásahy, odvodňování či skladovat jakýkoli materiál. Podle databáze AOPK ČR je na Opavsku momentálně patnáct Památných stromů, včetně hradeckého jasanu.

Ve všech případech se jedná o jednotlivé stromy, především lípy a duby, výjimkou jsou pak břízy u rybníků v parku zámku v Raduni, které tvoří chráněný celek jedenadvaceti stromů, a dubová alej shodou okolností opět v Raduni, ze které ale dnes už zbývají pouze čtyři stromy.

Dva stromy – lípa v Kajlovci a Štáblovicích – pak byly ze seznamu vyškrtnuty.

Co obnáší titul Památný strom?
Památný strom je v České republice oficiální označení pro mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí, které byly za památné vyhlášeny podle zákona o ochraně přírody a krajiny, a požívají tak určité ochrany. Označují se tabulí s malým státním znakem ČR, zpravidla na stojanu poblíž paty stromu.

Nejčastěji jsou to stromy se vztahem k určitým událostem z historie, stromy mimořádných obvodů kmene či výšky, stromy vysokého věku nebo stromy s významnou krajinotvorní funkcí. Tím je i jasan v Hradci. Tradice označovat stromy jako Památné je více než sto let stará a objevuje se například v díle Aloise Jiráska. V současné době je v České republice evidováno celkem tři tisíce památných stromů – jednotlivců a osm set skupin těchto stromů.

(zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR)

Autor: Martin Kůs

23.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Medu je o osmdesát procent méně, tvrdí včelař z Velkých Heraltic.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení