VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedenáctka se bude stavět dál

Opavsko - Zástupci Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57, Moravskoslezského kraje a Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje se setkali v Poslanecké sněmovně s nově zvolenými moravskoslezskými poslanci.

16.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Taneček David

Předmětem byl návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2014 a jeho střednědobý výhled na léta 2015 a 2016, který ovlivní tempo výstavby silnic v Moravskoslezském kraji.

„Toto jednání bylo velmi důležité. Podoba rozpočtu má bezprostřední dopady na financování jednotlivých staveb v našem kraji," vysvětluje jeho předsedkyně a první náměstkyně opavského primátora Pavla Brady (SZ).

Jednání o jedenáctce i severním obchvatu

Navrhovaný rozpočet na příští rok zajišťuje finanční prostředky na stavby ve východní části kraje. „Na západ od Ostravy se bude pokračovat ve výstavbě Prodloužené Rudné a Mokrých Lazců," konstatuje místopředsedkyně sdružení a hrabyňská starostka Zdeňka Jordánová (ČSSD).

Na výstavbu východní části severního obchvatu Opavy jsou vyčleněny peníze ve výši 146 milionů korun. Podle slov zástupců sdružení je nutné řešit i další klíčové stavby v západní části kraje.

I o těch zástupci kraje i sdružení s poslanci včera mluvili a jednou z nich je obchvat Krnova. Na přetřes přišla i západní část severního obchvatu Opavy, kde je nutné potvrdit finanční prostředky na pokračování jeho přípravy. „Jsme si vědomi, že situace je napjatá i v ostatních částech republiky. Požadujeme výhradně takové finance, které si stát může v současné rozpočtové situaci dovolit," říká Martin Dostál.

Černý scénář snad zůstane v šuplíku

Zástupci sdružení upozornili přítomné moravskoslezské poslance na naprosto nedostatečné výdajové rámce rozpočtu dopravního fondu pro roky 2015 a 2016.

Dalším problémem, který poslancům vysvětlili, je nedostatečná alokace finančních prostředků v navrhovaném Operačním programu Doprava 2014-2020 na silnice prvních tříd mimo transevropskou dopravní síť TEN-T. Rizika vidí v navrhovaném střednědobém výhledu.

„Výdajové rámce fondu dopravy by se měly výrazně snížit. Pokud by se naplnil tento černý scénář, bylo by to hodně zlé. Znamenalo by to zastavit všechny stavby, na které nyní peníze jsou," dodává tajemník Dostál.

Zástupci Sdružení si na druhou stranu uvědomují, že zatím jde pouze o návrh výdajových rámců a věří, že na tento scénář vůbec nedojde. Zástupci Sdružení se seznámili s novými poslanci a objasnili jim prosazované priority dopravní infrastruktury v kraji. „Dohodli jsme se také na vzájemné intenzivní spolupráci do budoucna," konstatovala na závěr předsedkyně Sdružení Pavla Brady.

Autor: Jitka Hrušková

16.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení