VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První jihlavská tramvaj sloužila ve Slavkově jako seník

Slavkov, Jihlava – Léta sloužila ve Slavkově jako seník. Majitel ani netušil, do jakého skvostu nasušenou trávu ukládá. Aniž by o tom věděl, na zahradě měl tramvaj starou přes sto let, která kdysi v Jihlavě zahájila hromadnou dopravu.

11.11.2012
SDÍLEJ:

Původní podoba jihlavské tramvaje. Na snímku je před zatěžkávací zkouškou mostu U Jánů vybudovaného právě pro potřeby tramvajové trati přes řeku Jihlavu.Foto: archiv města Jihlava

V roce 1909 s velkou slávou zahájila provoz MHD. V roce 1948 tramvaje v Jihlavě nahradily trolejbusy, a tak se přesunula do Opavy, kde sloužila zhruba do roku 1956. Dnes už se neví, jak se na slavkovský pozemek dostala. Rudolf Chromý zahradu ve Slavkově zakoupil, když už na ní byla. A tak se rozhodl, že si z ní udělá seník.

Zájemci z Jihlavy už jeho pozemek obcházeli dlouho, před nedávnem jej ale oslovila přímo jihlavská radnice s tím, že tramvaj od něj odkoupí, s čímž souhlasil. „Jihlava využila jedinou šanci navrátit do města vůbec první vůz městské hromadné dopravy, který kdy ulicemi jezdil," uvedl důvod koupě tiskový mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Že se vzácná tramvaj ve Slavkově nachází, nevěděl nejen pan Chromý, ale ani samotné vedení Slavkova. „O tom, že odsud tramvaj odváželi, jsem už slyšel. Přiznám se ale, že jsem vůbec netušil, že se na katastrálním pozemku Slavkova takový unikát nachází," svěřil se starosta Slavkova Vladimír Chovanec. „Tramvaj je nyní umístěna v depu. Technický stav odpovídá stáří a vyžaduje kompletní renovaci, nicméně podle zkušeností z jiných měst jde v tomto případě o zachovalý kus. Odborným fi rmám se již podařilo renovovat vozy v nepoměrně horším technickém stavu," řekl Radek Tulis.

O tom, jestli město Jihlava uvolní finanční prostředky na opravu historické tramvaje, se hlasovalo přesně před týdnem. A radnice se rozhodla, že na její renovaci dá 1,5 milionu korun. V současné době město vypsalo výběrové řízení, a pokud vše proběhne bez problémů, s její opravou se může začít ještě letos. Přibližná doba renovace by prý měla trvat dvanáct až osmnáct měsíců.

.

Tramvaj na zahradě ve Slavkově letos v létě. Přestěhovat ji mohli, až když dozrála úroda kolem tramvaje a také na sousedním pozemku, přes který se k tramvaji dostal jeřáb. foto: archiv města Jihlava

Kde bude tramvaj umístěna, ještě není rozhodnuto. „Nabízí se jí postavit na Masarykovo náměstí nebo třeba na starý, letos kompletně rekonstruovaný secesní most U Jánů, který byl v roce 1908 vybudovaný speciálně pro provoz tramvajové dopravy. Na mostě je několik desítek metrů kolejnic umístěných na památku dráhy, která vedla z Masarykova náměstí na hlavní vlakové nádraží," plánuje Radek Tulis.

„Tramvaj jako taková by byla atrakcí pro turisty i obyvatele města, lze uvažovat i o využití například pro sezonní turistické informační centrum," uzavírá Radek Tulis.

Autor: Klára Jarošová

11.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení