Během neděle 14. března 1999 hodlal majitel restaurace U Hrocha v Krnovské ulici Jiří Toška svůj podnik jako obvykle o víkendu otevřít. Problém byl ovšem v tom, že ten den hrála v Opavě pražská Sparta.

„V pátek před zápasem mě navštívil tehdejší náměstek primátora Václav Klučka se zástupcem policie. Přišli mě upozornit, co se může stát, a požádali mě, abych podnik zavřel. Já jsem to tehdy jako podnikatel, který se staral o to, aby měl tržbu a zaplatil zaměstnance, odmítl, a naopak jsem požádal policii, aby plnila svou povinnost a ochránila naše hosty," uvedl Jiří Toška.

Když pak ale v den zápasu viděl hordy fanoušků, hospodu nakonec přece jen zavřel. Podle jeho slov by k incidentu nedošlo, kdyby tehdy policie nezaspala.

Přečtěte si také: Derby je tady! Jak proběhne?

FANOUŠKŮM NAKONEC OTEVŘÍT MUSEL

Sparťani přijeli do Opavy autobusem a měli vystoupit na okraji Opavy, odkud je měli policisté odvést na stadion. Autobus ale podle něj zvolil špatnou trasu a okolo 13. hodiny zastavil u stavební průmyslovky.

„Řidič se šel zeptat na nedalekou policejní stanici, kde je fotbalový stadion. Mezitím chuligáni vyskákali z autobusu a utekli. Dali se směrem k Bredovi a do sadů. Když jsem je viděl, kontaktoval jsem městskou policii," upřesnil Toška s tím, že šlo o skupinku asi třiceti sparťanů, která mířila na stadion po Krnovské ulici.

„Když jsem fanoušky Sparty viděl, okamžitě jsem zavřel hospodu. Oni se ale dobývali dovnitř, tak jsme nakonec otevřeli a čekali, co se bude dít. Musím říct, že se nechovali agresivně," doplnil majitel restaurace.

Přečtěte si také: Policie dopadla dealera, který si žil na vysoké noze

DO RUKOU BRALI ŘETĚZY, SEKERY I PŮLLITRY

Shodou okolností ve dvoře u restaurace bylo ještě neuklizené staveniště s hromadou cihel a dalšího materiálu. Sparťané se usadili na dvou lavicích u dveří a objednali si pivo.

„Co se ale nestalo, po ulici šli baníkovci, kteří si sem přijeli se sparťany vyřídit účty," dodal Jiří Toška. Všimli si sparťanů v restauraci. Patrně jeden z baníkovců prohodil cihlu výlohou a rozbil hlavu jednomu sparťanovi. V tu ránu to začalo. Strhla se bitka, oba tábory vzaly do rukou řetězy, sekyrky a všechno, co měli po ruce, a během několika minut udělali z hospody doslova kůlničku na dříví.

Několik hostů se schovalo do banketní místnosti a další pod stoly. „Byla to hrůza, co jsme si tu prožili. Na to do smrti nezapomeneme," líčí Jiří Toška, když ukazuje stopu po zaseknuté sekyrce ve venkovním parapetu a prohýbané lustry od toho, jak lítaly vzduchem půllitry. Sparťané nakonec utekli zadním vchodem.

Přečtěte si také: OBRAZEM: Policie se připravovala na sobotní zápas

POLICISTÉ VŮBEC NEZASÁHLI

Strážci zákona se při incidentu vůbec neukázali, jen po skončení přišli zkontrolovat občanské průkazy zaměstnanců restaurace. Po nějaké době předali majiteli restaurace seznam pachatelů a poradili mu, aby se soudil občansko-právní cestou. Škoda byla tehdy vyčíslena na 100 tisíc, ale ani u pojišťovny majitel restaurace nepochodil.

„Řekli mi, že nejsem pojištěn pro případ totální likvidace provozovny. Nejvíc mě mrzí postup policie, která vše zametla pod stůl," dodal Jiří Toška.

Pro případ, kdyby se něco stalo, si najal ochranku. „Když to začalo, šéf ochranky za mnou přišel s tím, že do toho půjdou, ale bude to řežba a poteče krev. Já jsem nakonec odmítl a ochranku vypustil zadním vchodem," dodal Jiří Toška.

Mrzí ho fakt, že tolik let po incidentu se mnoho nezměnilo, policie podle něj od té doby sice posílila bezpečnostní opatření, ale stále neřeší zákaz používání kukel, kterými se brání fanoušci proti identifikaci. „Hodně se o tom napsalo, ale od té doby se nic nezměnilo. Nerozumím tomu, dívám se na německou a anglickou ligu, tam ale neuvidíte, aby někdo házel petardy nebo likvidoval zařízení stadionů," dodal Toška.

Restauraci pronajal loni v srpnu jinému provozovateli. Jak ale sám říká, na „památný" zápas se Spartou nikdy nezapomene. Současný provozovatel hodlá restauraci z důvodu rekonstrukce v sobotu 18. března zavřít.