VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaplička svaté Anny přivítá jako každoročně ctitele své patronky

ZLATNÍKY - Stojí za Opavou na křižovatce tří cest: ze Zlatník, Slavkova a Opavy. Vroubí ji několik vzrostlých stromů. Avšak není to obvyklá stavba, na jaké jsme zvyklí.

25.7.2007
SDÍLEJ:

Bývalou kapličku sv. Anny dnes připomínají jen obrysy stavby. Foto: DENÍK/Milan Freiberg

Tvoří ji jen ocelový skelet, který má připomínat obrysy někdejší stavby. Taková je kaplička svaté Anny, která stojí na katastru obce Zlatníky. V sobotu po svátku své patronky opět ožije poutním procesím. Zasvěcení svaté Anně není věc v Opavě nezvyklá, ale ve srovnání s kultem Panny Marie nebo Jana Nepomuckého zdaleka ne tak častá. Původní kaple pochází z 18. století, ale jejího zakladatele neznáme. K jejímu vzniku se váže několik kramářských písní a pověstí.

Jednu z nich zachytil v prvním díle své Vlastivědy slezské Vincenc Prasek: „Jistému pobožnému knězi Opavskému se ve snách zdálo, že mu posel Boží nařizuje, aby šel v ta místa, kde nyní kaple svaté Anny stojí, zaopatřiti svátostmi umírajících zbožnou pannu ku smrti pracující. Kněz uposlechl hlasu božího a shledal skutečně, jak se mu ve snách zjevilo. Na památku této události vystavěna jest kaple zmíněná,“ uvádí Vincenc Prasek. Osudy zlatnické kaple zkoumal podrobněji Petr Tesař ze Zemského archivu v Opavě: „Existenci kaple dokládá bezpečně velmi podrobná mapa (z tzv. I. vojenského mapování) na počátku 80. let 18. století. Jednalo se o stavbu kruhového půdorysu o průměru asi tři metry a snad již od počátku se zde nacházel dnes neznámý obraz svaté Anny,“ uvádí Tesař. Kaple v roce 1897 z neopatrnosti ctitelů svaté Anny vyhořela. Ti totiž v předvečer svátku svaté Anny zapálili na oltáři svíce, poté kapli zamkli a odešli. Požár kapli sice poničil, ale dle farní kroniky se část vybavení zachovala.

Zásluhou zlatnických občanů byla kaple počátkem 20. století obnovena a rozšířena. K původní kruhové stavbě byla dostavěna malá loď. Vysvěcena byla 25. července 1901 opavským proboštem Kazimírem Raškou. „V následujícím roce zajistily zbožné ženy z Opavy do kaple novou křížovou cestu, požehnanou 28. července 1902 převorem řádu německých rytířů Maxmiliánem Finkem,“ doplňuje Petr Tesař. Kvůli válce stavba dost utrpěla, avšak zásluhou zaměstnanců nedaleké Zemské psychiatrické léčebny v Opavě byla již v roce 1947 opravena a vysvěcena kvardiánem opavského minoritského konventu Antonínem Velkým a byly zde obnoveny poutě.

V padesátých letech se kaple stala součástí vojenského cvičiště a byla silně poškozena, patrně oddíly Lidových milicí. Obnovena byla v roce 1957 díky zlatnickým, stěbořickým a slavkovským občanům. V následujících letech 1960 až 1963 byl však opět a definitivně zdevastována. „Plány na obnovu kaple byla postupně realizovány od roku 2002 ve spolupráci se slavkovským a stěbořickým duchovním správcem. Jako první byl vztyčen a požehnán nový ručně vykovaný kříž od uměleckého kováře Romana Mičky ze Zlatník. V následujícím roce byla vztyčena ocelová konstrukce v konturách připomínající původní kapli, opět dílo Romana Mičky,“ doplňuje Tesař.

Na svátek svaté Anny v roce 2003 byla tato kaple-nekaple požehnána monsignorem Marcelem Tesarčíkem. V sobotu po svátku svaté Anny 28. července se uskuteční u kapličky tradiční pouť. Procesí vyjde ve 13.45 od kaple ve Zlatníkách a svatá mše u kapličky bude celebrována od 15. hodiny páterem Tomaszem Juszkatem.

25.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opavské koupaliště. Ilustrační foto.

Opavské kulturní léto se rozloučí multižánrovým Koupákem

Ilustrační foto.

Pěstounská péče? Zájemců na Opavsku je málo

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Petr Zapalač: Chtěl jsem už první střelu proměnit v gól

/ROZHOVOR, VIDEO/ Na hřišti pobyl pětadvacet minut, i tak toho Petr Zapalač stihl hodně. Třicetiletý záložník v barvách Slezského FC se nejdříve blýskl krásnou střelou, kterou brankář Toma vyrazil. O pár minut později se rozhodl centrovat a byl z toho gól. Hlavou se trefil Jan Žídek. Slezané tak slavili cenné vítězství 2:1.

AKTUALIZOVÁNO

II. liga: Opava - Táborsko 2:1

FOTOGALERIE,VIDEO/ Favorit z Opavy urval cenné vítězství nad Táborskem.  Slezany vysvobodil deset minut před koncem kapitán Žídek a jeho tým se minimálně do středečního večera vrátil do čela soutěže. 

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a jedenáct chlapečků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení