VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřinky kdysi měly svou vlakovou zastávku

Opava – Když v současné době projíždíte po hlavní okolo Stříbrného jezera, asi vás nenapadne, že přesně v těchto místech se kdysi nacházela železniční trať vedoucí až do polského Bavorova, ležícího asi třicet kilometrů od Opavy.

20.5.2012
SDÍLEJ:

Pohled na nádražní budovu bývalé zástavky Kateřinky (v popředí) ze Stříbrného jezera. Fotografie pochází ze začátku sedmdesátých let.Foto: kniha Opava 1224 - 1974

Naše redakce čerpala z velice zajímavého článku a fotek badatele Bohuslava Fajkuse, který jej před třemi lety napsal pro Vlastivědné listy u příležitosti stého výročí trati. „Tato práce mi zabrala desítky, možná i stovky hodin," usmíval se Bohuslav Fajkus. Jeho poznatky jsou ovšem obrovsky cenné. Zjistil totiž, že železnice vedoucí okolo Stříbrného jezera byla postavena v roce 1909.

Trať začínala na opavském západním nádraží. Od železnice na Krnov se oddělila vpravo za ulicí Krnovskou. Opsala velký oblouk a přes dnešní zahrádky podél současné cesty severního obchvatu směřovala na křižovatku ulic Mostní a Rolnické. Zde se rozbíhala do dvou stran. Když jste se po ní ve směru od Stříbrného jezera do Kateřinek dali doleva, dojeli byste tenkrát nejprve do polské vesnice Plšť, která leží přibližně pět kilometrů od Opavy.

Z Plště se pokračovalo až na nádraží v Bavorově. Pokud byste na dnešní točně autobusů Kateřinky-Sádrovna odbočili doprava, kopírovali byste železnici, po níž jela vlečka do opavského cukrovaru. Dnes už trať samozřejmě neexistuje, ale na některých místech jsou pozůstatky více než patrné.

.

Pohled na nádražní budovu bývalé zástavky Kateřinky (v popředí) ze Stříbrného jezera. Fotografie je pořízena před rokem 1964. foto: www.staraopava.cz.

Jedním z nich je násep nad zahrádkářskou osadou Mír. Právě tudy procházela železnice. Dalším svědectvím doby jsou zbytky mostu, jenž kdysi vedl parkem nad ulicí Jaselskou. A co je vůbec nejzajímavější, Kateřinky kdysi měly i svou vlastní vlakovou zastávku. Jestliže se ze Stříbrného jezera vydáte na ulici Mostní, po pravé straně si musíte povšimnout rozložitého domu. Zde se nacházela zastávka.

Bohuslav Fajkus vypátral, že fungovala minimálně do třicátých let. Dále pak už se o ní jízdní řády nezmiňují. Od těch dob se podoba bývalé stanice změnila. Dům prošel různými úpravami a v současnosti je v soukromém vlastnictví. Něco málo z dřívějšího náspu nalezneme i v blízkosti autobusové točny.

.

V současnosti je bývalá nádražní budova opravena. Dnes by asi nikdo nepoznal, že se zde kdysi nacházela stanice Kateřinky. foto: Deník/Petr Dušek

Trať na území Opavy byla v provozu do 22. dubna 1945. Při osvobozování města Rudou armádou byl zničen most nad řekou Opavou, kudy vedla i samotná železnice. Ta byla později rozebrána. V Polsku jste se vlakem z Plště do Bavorova mohli dostat znovu až v padesátých letech.

Trať stabilně fungovala do konce sedmdesátých let, než byla definitivně uzavřena mezi lety 1991 a 1992.

Petr Dušek

Autor: Redakce

20.5.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení