VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý pachatel trest obecně prospěšných prací nedostane

Opava - Nový trestní zákon počítá i s novelizací trestů obecně prospěšných prací. Soudci opavského soudu projednávají uložení trestu obecně prospěšných prací ještě před jeho vynesením s Probační a mediační službou.

10.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Podle údajů o konkrétním obviněném zjišťují vhodnost uložení právě tohoto trestu. Praxe minulých let nebyla jednoznačná a hodně odsouzených se místo práce snažilo kličkovat mezi paragrafy, a výkon trestu dokonce ignorovalo. Rozsudek se tak míjel účinkem, a proto už trest obecně prospěšných prací nebude udělován automaticky.

„Smysl nového přístupu spočívá v jeho zvýšené účinnosti tak, aby bylo vykonáno co nejvíce uložených prací a nemuselo následně docházet k jejich přeměně na nepodmíněné tresty,“ říká předseda opavského okresního soudu Jiří Urban.

Novinku ve spolupráci soudu s organizací vítá i vedoucí opavského střediska Probační a mediační služby Petr Zahnaš. „Z naší databáze můžeme zjistit, jestli dotyčný obžalovaný byl už v minulosti obecně prospěšnými pracemi potrestán a jestli je vykonal nebo ne. Po dotazu soudci sdělíme, jestli jsou u konkrétního člověka předpoklady k vykonání uloženého trestu a zda je vykonání trestu reálné,“ přibližuje Petr Zahnaš výhodu užší spolupráce soudu se střediskem.

Pokud u obžalovaného nějaká pochybnost o účelnosti uložení trestu obecně prospěšných prací vznikne, je pozván do střediska Probační a mediační služby k pohovoru. Když se zaváže alternativní trest skutečně vykonat, je pro něj toto stanovisko závazné a soudce má situaci při rozhodování o ukládání i případné přeměně trestu jednodušší.

Notoričtí „nefachčenkové“ však takovou šanci už nedostanou a svůj trest si rovnou odsedí. Obecně prospěšné práce může soudce obviněnému uložit za méně závažné provinění na maximálně čtyři sta hodin, které si dotyčný musí u obce nebo neziskové organizace odpracovat. Po jejich dokončení v daném termínu nebude mít záznam v rejstříku trestů.

(jih)

Veřejně prospěšné práce organizuje většina obcí na Opavsku

Veřejně prospěšné práce. Často jsou zaměňovány s obecně prospěšnými pracemi. Jde však o pojmy zcela rozdílné. „Obecně prospěšné práce jsou formou alternativního trestu, to znamená bez pracovní smlouvy a nároku na odměnu,“ upřesnila ředitelka Úřadu práce v Opavě Jarmila Mateřanková.

Podle ní se v případě veřejně prospěšných prací jedná o řádný pracovní poměr, a to maximálně na dobu jednoho roku, určený zvláště dlouhodobě nezaměstnaným klientům úřadů práce.

„V minulosti vytvářely veřejně prospěšné práce v Opavě pouze technické služby. Loni došlo ke změně v tom, že veřejně prospěšné práce začalo organizovat i samotné město Opava, respektive jeho městské části,“ upřesnila Mateřanková.

Nově tedy ke čtyřem pracovním místům pro technické služby a jednomu místu ve Vávrovicích, vytvořenému letos v březnu, přibude od července pět míst v samotné Opavě, čtyři místa v Podvihově a dvě místa v Komárově.

Jak by se daly tyto práce přiblížit? Kolik na Opavsku takových míst existuje? V Hlučíně se jedná o tři místa, dalších sedm míst v rámci veřejně prospěšných prací vytváří Sportovně rekreační areál Hlučín. Město Vítkov takto zaměstnává čtrnáct lidí, všechna místa jsou vytvořena pod hlavičkou Technických služeb města Vítkova. Kravařští dosud žádné pracovní místo nevytvořili, ale o veřejně prospěšné práce zájem v letošním roce projevili.

Správa lesů a technické služby Budišov nad Budišovkou vytvořila v rámci tohoto programu sedm pracovních míst. V případě města Hradce nad Moravicí se jedná o místo jedno. U Technických služeb Bolatice nyní pracuje pět lidí. Již zmíněné město Opava vytvořilo od 1. července letošního roku pět pracovních míst pro samotné město, od téhož data pak čtyři místa pro městskou část Podvihov a dvě místa pro městskou část Komárov.

Opava-Vávrovice vytvořila jedno pracovní místo od března letošního roku a v dubnu bylo celkově v rámci Technických služeb města Opavy pět pracovních míst.

(mif)

10.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Slezský FC hraje v neděli o postup do ligy

Jana Kostková u jednoho z pevných bodů v areálu Psychiatrické nemocnice v Opavě.

Do psychiatrické nemocnice můžete nyní vyrazit i kvůli orientačnímu běhu

Stěbořický zámecký park se dočká velkých úprav

Park u zámku ve Stěbořicích v budoucnu projde velkou revitalizací a nejen místní budou moci používat novou odpočinkovou zónu.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 27. a 28. května.

Hostina může někomu zůstat v krku

/POZVÁNKA/ Dům obklopený hustou mlhou, nemluvný číšník, sarkastická hostitelka, jídlo s nevábnou barvou i chutí a další překvapení čekají na účastníky slavnostní večeře.

Barevný běh Hněvošicemi

/POZVÁNKA/ Poslední květnová neděle bude v Hněvošicích patřit běhu. Přesně v 10 hodin na hřišti místního Sokola odstartuje Hněvošická desítka, která je určena převážně trénovaným sportovcům, na 14. hodinu je pak na stejném místě naplánován začátek Barevného běhu Hněvošice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies