Za rok v místech bývalého pivovaru na Nákladní ulici v Opavě vyroste nákupní středisko. Jeho součástí bude multikino s šesti promítacími sály. A to navzdory tomu, že kinům na Opavsku pšenka nekvete. Ze tří už funguje pouze jedno.

Elektra a Odboj jsou už dávno mimo hru

Tím je kino Mír. To se otevřelo v 70. letech minulého století. Mimo komerční filmy zde funguje také filmový klub a pořádají se zde koncerty a divadla. To, že za rok nebude ani pro ně situace lehká, si uvědomuje i vedoucí kina Mír Martin Žižlavský.

„Vím o nákupním centru i o tom, že tam má být multikino. S tím se určitě sníží počet diváků komerčních filmů. Stále je ale tady filmový klub, festival outdorových filmů, přednášky, projekce a ty se navštěvovat budou,“ domnívá se Žižlavský. V současné době kino promítá každý den a průměrná návštěvnost jednoho představení je kolem čtyřiceti lidí.

Své dny mají sečteny i bývalá kina Elektra a Odboj. Elektra, která promítala takřka osmdesát let, se zavřela před čtyřmi lety. Podle neoficiálních informací by v současné době mělo kino sloužit jako sklad léčiv poliklinice. Oproti tomu bývalé kino Odboj se změnilo v centrum taneční muziky. Původně fungovalo pod názvem Alhambra, poté jako Clasicc v současnosti mladí Opavané chodí do The Place.

Lidé z Hlučína jezdí do Ostravy

Také kino Mír v Hlučíně má problémy s návštěvností. Když na nový český film Saxana a lexikon kouzel přišlo čtyřicet lidí, byl to prý úspěch. „Návštěvnost je minimální. Naše kino je už zastaralé, potřebuje nutně rekonstrukci, a i když už máme na něj projekt, nejsou peníze,“ říká o hlučínském kině jeho ředitel Miroslav Houžvička.

Lidé z Hlučína to mají deset kilometrů do ostravského multiplexu, a tak jezdí raději tam a spojují své cesty i s nákupy. Hlučínu, podobně jako ostatně všem starším kinům, hrozí reálný konec. Distributoři šmahem přecházejí na digitální nosiče, a pokud se kina nepřizpůsobí, nemají vlastně co promítat.

A jsme zase u peněz. V Hlučíně tak přišli s projektem moderního minikina vybaveného digitální technologií v kulturním domě, ale i zde se zatím naráží na nedostatek financí.

V Hradci nad Moravicí provozuje kino v Národním domě zdejší městský úřad. Kino má pouze jeden promítací den v týdnu, hraje každou středu se vstupným 40 korun. To prý odpovídá kvalitě interiéru a vybavení kina. Lidem tak nevadí například nepohodlné dřevěné lavice a na žhavé filmové hity rádi přijdou.

„Návštěvnost kina je různá film od filmu a průměrně sem přijde na jedno představení kolem 80 diváků. To není na dnešní poměry v podobných kinech zase tak málo,“ říká k zájmu lidí o kino mluvčí radnice v Hradci nad Moravicí Jitka Kotačková. Je-li ale něco, co v Hradci lidi okolo kina mrzí, tak je to fakt, že si sem zatím nenašli cestu lidé z okolí.

Muži v naději ve Vítkově táhli

Kino ve Vítkově sice stále funguje a je otevřeno pro veřejnost, ale jak uznává i starosta města Pavel Smolka, potřebuje zásadní rekonstrukci. „V současné době aktualizujeme všechny potřebné podklady, protože se budeme opětovně ucházet o evropské peníze,“ říká Smolka.

Vítkovská radnice by uhradila stavební zásahy do budovy kina sama, ale stejně jako je tomu v mnohých jiných městech, schází dostatek financí. „Naše město je ochotno vykrývat ztrátu z provozu, ale na generální rekonstrukci nemáme v našem rozpočtu dostatek financí,“ vysvětluje starosta a zmíní se i o návštěvnosti kina: „Lidí chodí různě, je to odvislé od toho kterého filmu. Teď se naposledy promítal film Muži v naději a bylo beznadějně vyprodáno, takže budeme film promítat ještě jednou, abychom uspokojili všechny zájemce.“

Na závěr Pavel Smolka uznává, že hodně lidí se stahuje do ostravského multikina, ale na druhou stranu, že ve Vítkově je vstupné přijatelnější pro širší okruh diváků.

Kam chodí Opavané

„Jezdíme s přáteli hlavně do ostravského Cinestaru nebo do krnovského Míru, ale není to moc často, řekněme jen několikrát do roka,“ říká Opavanka Nikola Bortlová. „Opavský Mír nemá tak velkou nabídku filmů a sedačky jsou dost nepohodlné, aby se v nich dalo vydržet hodinu, natož pak celý film. Mrzí mě, že zavřeli kino Elektra. Nedávno jsem byl v kinokavárně ve Fulneku, prostředí sice nic moc, ale je to zajímavá změna oproti těm davům v Ostravě,“ svěřil se další z Opavanů Jan Vágner.

Ani Tomáš Foltýnek do kina v Opavě moc nechodí: „Když jsem vyrazil do kina, tak do Ostravy, protože kina v Opavě a okolí za moc nestojí.“

„V kině jsem byl naposledy tak před deseti lety. Ceny za vstupenky pořád rostly a zas tak bohatý a takový filmový fajnšmekr, abych toho využíval, jsem prostě nebyl, nejsem a těžko ještě někdy budu,“ osvětluje důvody své averze vůči biografům dvaatřicetiletý správce počítačových sítí Šimon Vágner.

V podobném duchu pak hovoří i Pavla Weilová. „V době, kdy už si jde prakticky všechno stáhnout z internetu, a to někdy ještě dřív, než se to objeví v kinech, těžko budou chodit do kin hejna diváků. Já jsem tam byla za poslední roky tak šestkrát. Pokaždé jen na rande,“ říká třiatřicetiletá překladatelka.