Jižní Čechy, Šumava, okolí Prahy, Bruntálsko, Brněnsko, Plzeňsko, Podyjí a Opavsko. V těchto regionech dochází tradičně k nejčastějším onemocněním vznikajícím po kousnutí klíštětem. Nejinak je tomu i v tomto roce.

„V letošním roce do konce srpna jsme hospitalizovali jednadvacet pacientů s klíšťovou encefalitidou. Dva pacienti jsou nyní hospitalizováni pro zánět mozkových blan s podezřením na klíšťovou encefalitidu," říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel.

Vloni zde bylo kvůli této chorobě léčeno devětatřicet lidí a je pravděpodobné, že se letos tato statistika minimálně vyrovná. Klíšťata jsou totiž aktivní v průměru zhruba do půlky listopadu a své „choutky" po krvi nejvehementněji naplňují právě během podzimu.

Ještě horší situace poté panuje v oblasti onemocnění druhou nejznámější chorobou přenášenou zejména klíšťaty, tedy borreliózou. „S pacienty s borreliózou různého stadia se na ambulanci setkáváme každý den. Závažnější průběh si vyžádal v letošním roce již sedmdesát tři hospitalizací," potvrzuje Petr Kümpel.

Jedna z forem této samé o sobě nepříjemné nemoci přitom může způsobit člověku doživotní následky. A ani tento typ se bohužel Opavsku nevyhnul. „V současné době na oddělení hospitalizujeme dva pacienty s neuroborreliózou, postižením nervového systému borreliovou infekcí. U obou jsou bohužel přítomny známky ochrnutí některé části těla," konstatuje špatné zprávy Petr Kümpel.

Přes všechny tyto rok co rok se opakující situace zůstávají Češi, Moravané a Slezané dál nepoučitelní. Očkování proti „klíšťovým nemocem" mají v republice v průměru jen asi dva lidé z deseti. Většinou se přitom jedná o děti. Čím starší člověk, tím spíše očkování bere na lehkou váhu a ignoruje.

Není tedy ani divu, že onemocnění související s klíšťaty jsou v celé Evropě nejhojnější v Litvě a České republice. Očkovat se může kdokoli a kdykoli. Cena za dávku je 800 korun a pojišťovny na vakcínu přispívají.

Samotný proces pak probíhá ve třech fázích. První dvě dávky dostává očkovaný v rozmezí jednoho měsíce až čtvrt roku, třetí poté po dalších pěti měsících až roce. První přeočkování se má uskutečnit po třech letech a další po třech až pěti letech podle zdravotní formy dotyčného.

U lidí nad 60 let se pak tyto intervaly zkracují. V žádném případě ale nelze nic podceňovat. Choroby přenášené klíšťaty mohou zpočátku vypadat jako pouhá chřipka, ale v nejhorších případech mohou skončit i ochrnutím nebo dokonce smrtí.