VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Varování před klíšťaty je nejvyšší. Nemocnice hlásí první nemocné

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v těchto dnech vyhlásil nejvyšší riziko ohledně aktivity klíšťat. V celém kraji patří mezi nejnebezpečnější regiony ten opavský.

17.5.2016
SDÍLEJ:

Klíště, ilustrační foto.Foto: Archiv Nikoly Čechové

Nevstupujte volně do listnatých a smíšených lesů. Tak zní varování ČHMÚ pro tyto dny. Podle hygieniků je právě oblast Opavska společně s Bruntálskem historicky hlavním ohniskem klíšťové encefalitidy v celém Moravskoslezském kraji.

Blížící se přelom května a června je nejrizikovější období a lidé by si měli dávat na klíšťata pozor. „Riziko nákazy nejvíce stoupá na jaře a na začátku léta, potom zase až na začátku podzimu. Klíšťatům totiž sucho a horko příliš nesvědčí," říká Jan Typlt z Focus Agency.

Minulý rok bylo na Opavsku encefalitidou nakaženo šestnáct lidí, letos v Opavě evidovali prvního nakaženého už v březnu. „Rizikové období teprve začíná, zlom uvidíme na konci května a pak v dalších měsících," uvedl primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Přestože varování před klíšťaty přibývá, lidé očkování a ochranu obecně podceňují. Očkována je zhruba jedna pětina lidí. „Já jsem se očkovat proti klíšťatům nechala, ale přesto se jich bojím. Než vyrazím do lesa, použiji repelent a po jeho návštěvě se pečlivě prohlížím, zda nějaké klíště nemám," řekla Tereza Slunská z Opavy.

KLÍŠTĚ BY SE MĚLO ODSTRANIT OKAMŽITĚ

Podle výsledků z lékařských laboratoří je na Opavsku boreliózou nakaženo deset až dvacet procent klíšťat. Encefalitidu přenáší tři až šest procent z celkového počtu. Odstranění přisátého klíštěte je podle odborníků důležité provést co nejrychleji.

„Obecně platí, že čím dříve se klíště odstraní, tím je riziko přenosu infekce menší. Nejrychleji dojde k nákaze u encefalitidy již po půlhodinovém přisátí. U ostatních infekcí se udává přenos již po čtyřech až šesti hodinách, ale nelze ho stoprocentně vyloučit ani po krátkodobém přisátí," uvedla Miroslava Burýšková, která klíšťata vyšetřuje přímo v laboratoři.

Petr Kümpel: Očkovaných lidí na Opavsku mírně přibývá, ale je to stále málo

Jednotka intenzivní péče opavského infekčního oddělení je dokonale vybavená. Na snímku primář infečního oddělení Petr Kümpel.

S postupujícím jarem se zvyšuje výskyt klíšťat a s tím roste také riziko možné nákazy. Své o tom ví primář infekčního oddělení ve Slezské nemocnici v Opavě Petr Kümpel.

Evidujete v Opavě první pacienty s klíšťovou encefalitidou?

První letošní pacient s tímto onemocněním byl hospitalizován na našem oddělení již 27. března. Jednalo se o relativně raritní případ 39letého muže, který sice pochází z našeho regionu, ale klíště získal letos ve Švýcarsku, kdy tam zastihl několik teplých dní.

Průběh typický s bolestmi hlavy, horečkou, dvoufázový průběh. Bolesti hlavy přetrvávaly dále, ale bez známek následného neurologického trvalého postižení.

Vegetační doba klíšťat se prodlužuje, podepisuje se to i na počtu nemocných?

Počty pacientů v našem regionu s klíšťovou encefalitidou se za posledních 20 let výrazněji nemění, loňský rok byl relativně výjimečný, kdy jsme evidovali pouze 16 pacientů s klíšťovou encefalitidou, v letech předchozích byly počty dvoj- až trojnásobné.

Doporučujete lidem možnost očkování?

Očkování jednoznačně doporučuji, opakovaně jsme viděli těžká trvalá neurologická poškození po prodělání infekce. Počet očkovaných v našem regionu možná nepatrně stoupá, ale rozhodně není dostatečný, procento očkovaných je mnohonásobně nižší než např. v sousedním Rakousku nebo třeba v jižních Čechách. Přitom jsme dlouhodobě regionem s vysokým endemickým výskytem klíšťové encefalitidy.

Co hrozí lidem, které infikuje nakažené klíště?

Po pokousání klíštětem v našich podmínkách je největším rizikem klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza, klíště ale může přenášet i jiné vzácnější choroby. Počet pacientů s borreliózou je v posledních letech vysoký, každoročně evidujeme a léčíme několik stovek pacientů s touto bakteriální infekcí.

Je rozdíl, pokud se nakazí dítě, nebo dospělý člověk?

Zpravidla onemocnění probíhá hůře u lidí starších, ale rozhodně nelze paušalizovat, že dětí se onemocnění netýká nebo že budou mít vždy lehký průběh.

Někteří lidé říkají, že klíšťatům takzvaně „nechutnají", je to možné?

Klíšťata reagují samozřejmě na řadu látek, které je o přítomnosti vhodného objektu k napadení informují. Někteří lidé těchto látek mohou produkovat více a jiní méně. Pro nás tato skutečnost významná není, protože jsme samozřejmě viděli pacienty, kteří přišli po přisátí mnoha desítek klíšťat v průběhu několika hodin a klíšťovou encefalitidou neonemocněli, a pak pacienty s těžkým průběhem encefalitidy po přisátí prvního klíštěte v životě.

Mnoho pacientů dokonce neví o žádném přisátí klíštěte. Nutno upozornit, že pro klíšťovou encefalitidu platí i jiné cesty přenosu, např. nedostatečně tepelně upraveným kozím mlékem. Pak onemocní zpravidla hned několik členů rodiny téměř současně.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

17.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení