VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovnice nalezly vzácné skleněné negativy

Opava - Dva téměř identické negativy z předminulého století zachycují pohled na již dávno zaniklý cukrovar v Háji ve Slezsku.

29.8.2011 2
SDÍLEJ:

Jeden ze dvou nalezených vzácných negativů zachycující bývalý cukrovar v Háji ve Slezsku.Foto: David Váhala

Negativy jsou podle odborníků vzácné jak tím co zachycují, neboť snímků z počátků zmíněného cukrovaru je minimum, tak svou formou. Podobných skleněných negativů se totiž dochovalo rovněž poměrně málo.

K jejich nalezení přispěla pravidelná revize fondu Ústřední knihovny Slezského zemského muzea. Jak se tam dostaly, je malým tajemstvím. „Je možné, že někdo v minulosti oba negativy zaslal muzeu a ty byly založeny v knihovně. Anebo se do knihovny dostaly s jiným materiálem, ve kterém byly založeny,“ vysvětluje kurátor muzea David Váhala a dodává:

„Nicméně tyto nálezy se stávají, neboť muzeum v současné době spravuje kolem dvou a půl milionu sbírkových předmětů a jejich počet každým rokem narůstá.“

Cukrovar v Háji

Na negativech je vidět cukrovar v Háji ve Slezsku, který tady fungoval od konce padesátých let 19. století do roku 1931, kdy byla výroba zastavena. Na počátku čtyřicátých let století minulého byl celý průmyslový areál zbourán a dnes už takřka není poznat, že zde kdysi stával. I proto jsou nalezené negativy unikátními.

Jeden z nich byl vážně poškozený a rozlomený na několik částí. Naopak druhý je i přes dlouhodobě nevyhovující uložení v perfektním stavu. U prvního se dá určit datum vzniku skoro s jistotou na rok 1866, u druhého je tatáž datace velmi pravděpodobná, ale budou ji muset potvrdit podrobnější výzkumy.

„Tím, že byly negativy označeny, pravděpodobně samotným autorem, byla usnadněna jejich identifikace. Bez těchto informací by to bylo značně komplikované a časově náročné, neboť snímek by se musel srovnávat s dalšími dochovanými ikonografickými prameny,“ říká Váhala.

Co bude dál?

A co bude s nálezem dít dále? Kurátor Váhala k tomu sděluje: „Oba negativy patří k velmi důležitým pramenům, které mají jak historickou, tak dokumentační hodnotu. Po provedeném průzkumu a digitalizaci budou předány na fotografické pracoviště muzea, přičemž o tom, jestli se stanou součástí muzejní sbírky, rozhodne po zasedání poradního sboru pro sbírkotvornou činnost ředitel muzea Antonín Šimčík.“

Negativy se podařilo digitalizovat i díky podpoře Slezské univerzity v Opavě, kde shodou okolností nyní řeší projekt Digitalizace pramenů k dějinám Slezska.

Autor: Tomáš Pustka

29.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení