VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knížata Lichnovští se vrací do hrobky

Chuchelná – V sobotu, u příležitosti 660. výročí první zmínky o obci Chuchelné, se veřejnosti opět otevřou dveře mauzolea a rodinné hrobky knížecího rodu Lichnovských. Rodu, který zde sídlil od počátku 16. století a nesmazatelně se zapsal do historie celého kraje.

20.11.2009
SDÍLEJ:

Říjen 2008. Rakev s ostatky knížete Karla Maxe Lichnovského odpočívala v mramorovém sarkofágu v mauzoleu.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Lidé tak opět uvidí všechny tři zrestaurované sarkofágy i opravený interiér hrobky. Záchranné a restaurátorské práce v rodinné hrobce knížecího rodu Lichnovských v Chuchelné, která byla postavena v roce 1903, probíhají od února 2008.

První etapa záchranných prací skončila letos v lednu, kdy se na své místo vrátil opravený mramorový sarkofág ukrývající pozůstatky Karla Maxe Lichnovského. Pečlivou prací restaurátorské firmy Ladislava Werkmanna se podařilo kompletně opravit mramorový sarkofág, který skrýval zinkovou rakev s tělem.

Stejnou péčí postupně prošli i další zde pohřbení členové rodu. Poslední etapu zajistili pasíři z dílny Pavla Strakoše v Hradci nad Moravicí, kteří opravili sarkofág, v němž byla uložena rakev s ostatky Karla Marii Lichnovského.

Na sarkofágu bylo nutné opravit celou jednu stranu, která byla zničena při násilném dobývání se do sarkofágu ruskými vojáky, ručně byl vyčištěn měděný povrch a byly opraveny úchyty k vyzvednutí sarkofágu.

Tímto krokem se pomalu plní přání obyvatel Chuchelné.

„Do budoucna bychom chtěli v hrobce připravit ucelenou expozici o životě Lichnovských a o historii obce Chuchelné,“ svěřil se starosta Josef Kubný. Rod samotný se do dějin kraje zapsal nesmazatelně. Dlouhá staletí Lichnovští z Voštic, jak zní jejich rodové přízvisko, drželi statky na Opavsku a Krnovsku.

Za nejstaršího nositele tohoto jména je uváděn roku 1340 Přešek z Lichnova. Titul rakouských knížat obdrželi Lichnovští až roku 1824. Členové rodu se vyznačovali moderním myšlením a dobrou ekonomickou a hospodářskou úvahou.

Není bez zajímavosti, že se zasloužili o rozvoj železnice, jejich péčí dostal zámek v Hradci nad Moravicí, kde členové rodu žili střídavě se zámkem v Chuchelné, svůj „červený“ zámek. Asi nejvýznamnějším členem rodu vzhledem k Opavsku byl Karel Max Lichnovský, který také patřil k předním německým diplomatům s úzkým vztahem k berlínskému císařskému dvoru.

Také přímo v Chuchelné, ale i jinde, finančně vypomáhal v realizaci nejrůznějších veřejných projektů. Rod Lichnovských hospodařil v Chuchelné a okolí až do roku 1945, dnes žije v Brazilii a Argentině.

(historické informace převzaty z www.chuchelna.com)

Autor: Martin Kůs

20.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení