VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prázdniny trochu jinak: v Kobeřicích zkoumají zbytky lužické kultury

Kobeřice - Vidět jejich shrbená záda nad rozkopanou zemí není v letních měsících žádná výjimka. Letní měsíce jsou měsíci archeologických praxí a odborných výzkumů.

6.8.2013 2
SDÍLEJ:

Na výzkumu v Kobeřicích získávají studenti cennou praxi.Foto: Jiří Juchelka

Pod křídly je má Jiří Juchelka, který nepůsobí jen na Ústavu archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, ale také na opavském pracovišti Archeologického ústavu AV ČR Brno.

Jiřího Juchelku a jeho svěřence jste už mohli potkat například na záchranném výzkumu ve Velkých Hošticích, Slavkově, Hradci nad Moravicí, Úvalnu, Závadě či Opavě. Nevyhýbá se ale ani dalším městům a obcím v Moravskoslezském kraji jako je například Bílovec, Frýdek-Místek či Krnov. Jeho odborností je totiž doba bronzová a železná a pravěk Horního Slezska.

Ani letošní rok není výjimkou a Jiří Juchelka se svým týmem provádějí záchranný výzkum. Tentokrát přišly na řadu Kobeřice, kam se vrátil už po několikáté. V roce 2006 zde totiž bylo objeveno rozsáhlé sídliště z období lužických popelnicových polí. Pozůstatky lužické kultury z období jednoho tisíce let před naším letopočtem našli archeologové o prázdninách při ohledání budoucích stavebních pozemků pro rodinné domky v lokalitě Olšina II.

„Jedná se sice o standardní archeologický záchranný průzkum, jaký se dělá při každé budoucí stavbě v místě s možným výskytem archeologických artefaktů, ale tentokrát jsme našli hned dva horizonty osídlení, jinými slovy polykulturní osídlení ze dvou odlišných dob. Jedno pochází z období přelomu mladší a pozdní doby kamenné a druhé je z mladší doby bronzové a počátku doby železné," vysvětlil Jiří Juchelka a dodal:

„Objevili jsme pozůstatky objektů a ty se teď snažíme zachránit před zničením. Bohužel až budou stát domy a bude postavena silnice, tak už nebude co zkoumat. Nálezů bohužel stále ubývá."

Stejně jako každý jiný i kobeřický výzkum přinesl cenná odhlaení. „Mezi nejzajímavější nálezy určitě patří pozůstatky, jež dovolují na lokalitě pravděpodobně předpokládat v době kamenné výrobu zrnotěrek. Jedná se o konvexně prohnuté kameny určené k drcení zrna. Všeobecně kobeřické naleziště obohacuje naše poznatky o původním osídlení území Českého Slezska," řekl Juchelka.

Výzkumy řídí vysokoškolský pedagog z postu Archeologického ústavu AV ČR Brno. Nikoho ale určitě nepřekvapí, že do nich zapojuje i studenty Slezské univerzity v Opavě, aby si teorii vyzkoušeli v praxi. V Kobeřicích je jich momentálně sedm a na starosti mají tu nejnáročnější práci výkopy.

Autor: Klára Jarošová

6.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení