VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj poslal stížnost učitelů na konkurz k ledu

Hlučín - „Já to tady mám stejně spočítané," konstatuje dosavadní ředitel hlučínského gymnázia Jiří Šebesta. Reaguje tak na fakt, že místní pedagogové prý podali na nedávný konkurz stížnost a požádali kraj o jeho opakování. Neuspěli

21.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Gymnázium Josefa Kainara v Hlučíně není jedinou střední školou v regionu, kde post ředitele poznamenají změny. Tato změna však vzbudila největší mediální ohlas. Jak se totiž zjistilo, v pětičlenné výběrové komisi zasedal i přímý podřízený krajského školního inspektora.

A právě inspektorova manželka Charlotta Grenarová byla jednou z kandidátek na ředitelské křeslo. Pro ni podřízený jejího muže, stejně jako další dva zástupci kraje, hlasoval. Grenarová nakonec měla navrch oproti dalším dvěma zájemcům a zvítězila.

Konkurz měl sice svou váhu, ale vzešlo z něj jen doporučení. Jmenování nové ředitelky musela ještě schválit rada kraje. To se stalo v úterý. Nepomohlo ani to, že se proti kontroverznímu výběrovému řízení, kde mnozí poukazovali na zřejmý střet zájmů, postavili i někteří z pedagogů hlučínského gymnázia. Požadovali dokonce opakování konkurzu.

Dle posledních informací se ale případem krajští radní už vůbec nehodlali zabývat. „Konkurzy provází řada spekulací a lovci senzací se těší na své kořisti. Ale senzace se nekonají. Chtěla bych zdůraznit, že všechny dosud uskutečněné konkurzy proběhly dle zákona a příslušné vyhlášky a zcela rezolutně odmítám podjatost. Dokážu si představit, že někteří neúspěšní uchazeči jsou zaskočeni výsledkem," tvrdí náměstkyně hejtmana Věra Palková (ČSSD).

Dopis hejtmanovi Moravskoslezského kraje Jaroslavu Palasovi (ČSSD) adresoval dokonce i poslanec České republiky za TOP 09 Petr Gazdík. Poslanec v něm hejtmana upozorňoval na podezřelé okolnosti výběrového řízení. Nic nepomohlo.

Své zklamání z celého konkurzu a výsledku řízení neskrývá ani dosavadní ředitel školy Jiří Šebesta. Jak již uvedl dříve: „Byly tam dvě zájmové skupiny, které se snažily prosadit to svoje. Prospěch školy nehrál roli, gymnázium bylo až na druhém místě." O stížnosti, kterou směřovali zaměstnanci gymnázia kraji, prý slyšel, ale nic podrobnějšího k tomu neví. Na to, že by mohl svou židli obhájit, již rezignoval dříve.

„Já to tady mám stejně spočítané," říká odvolaný ředitel, který zde působil ve funkci bezmála sedm let. Od září jej tedy vystřídá v čele školy Charlotta Grenarová. Vzhledem k okolnostem, které její zvolení provázely, je otázka, jak to zde bude mít jednoduché.

Krajští radní ve středu schválili jmenování 110 ředitelů, z toho 91 ředitelů škol a školských zařízení své pozice obhájilo, 19 ředitelů je jmenováno nově.

Kdo dál povede školy, dětské domovy a psychologickou poradnu?

Střední školy a gymnázia

V konkurzu bylo celkem šest středních škol a gymnázií z Opavska, čtyřem z nich zůstává původní ředitel. Jmenovitě se jedná o Obchodní akademii a Střední odbornou školu logistickou v Opavě v čele s Petrem Kyjovským, o Mendlovo gymnázium v Opavě, kde zůstává ředitel Petr Pavlíček, Slezské gymnázium v Opavě, které i nadále bude vést Milada Pazderníková a na Masarykově střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole v Opavě i nadále bude ředitelovat Arnošt Klein.

Svůj post neobhájil již zmíněný ředitel na gymnáziu v Hlučíně. Hlavu vedení ale mění také Střední zdravotnická škola v Opavě. Původní ředitelku Zdeňku Jelenovou vystřídá její zástupkyně Alena Šimečková. Nikoli však kvůli neúspěchu v konkurzu, stávající ředitelka se už chystá na důchod.

„Mám obrovskou radost, že na mé místo nastoupí má zástupkyně Alena Šimečková," prozradila ředitelka Střední zdravotnické školy v Opavě Zdeňka Jelenová. „Je pro mě mnohem přijatelnější, že školu bude vést člověk z našeho týmu a vedení se ponese ve stejném duchu jako doposud. Je to mnohem lepší, než kdyby přišel někdy nový, takhle je to záruka jistoty," pochvalovala si.

Základní školy

Svůj post si obhájila ředitelka Základní školy při zdravotnickém zařízení a Mateřské školy při zdravotnickém zařízení v Opavě na Olomoucké ulici. Nadále tak ve vedení zůstává Karla Vítková. O své místo se nemusí bát ani ředitel Tomáš Široký, který doposud vedl Základní školu, Střední školu, Dětský domov, Školní jídelnu a Internát ve Velkých Heralticích. Základní školu v Hlučíně bude i nyní vést Marcela Vyhlídalová, stejně jako Jiří Kupka, který působí v Základní škole a Praktické škole na náměstí Slezského odboje v Opavě.

Své místo neopustí ani Jitka Jakubíková ze Základní školy ve Vítkově. V konkurzním řízení rovněž uspěla Eva Niedobová, která doposud vedla Základní uměleckou školu Pavla Josefa Vejvanovského v Hlučíně. V dalších dvou základních uměleckých školách se vedení změnilo. Do Vítkova byla nově dosazená Lenka Šimerová a do Hradce nad Moravicí Lenka Kotalová.

Dětské domovy

V dětských domovech na Opavsku se vedení nezměnilo. Ten v Melči bude mít i nadále pod taktovkou Jiřina Moudrová, stejně jako Naděžda Vondroušová z Dětského domova a Školní jídelny v Budišově nad Budišovkou.

Pedagogicko-psychologické poradny

V čele Pedagogicko psychologické poradny v Opavě zůstává i nadále její ředitel Ivo Schvan.

Autor: Tomáš Pustka, Klára Jarošová

21.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení