VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontejnery pod zemí nebudou. Bylo by to drahé

Opava – Zrušit zavedený a fungující systém a nahradit jej něčím novým. To se, alespoň co se týká systému nakládání a likvidace odpadů v Opavě, nechystá.

21.1.2011
SDÍLEJ:

Podzemní kontejnery v Praze na Smíchově. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Zatímco některá města v republice deklarují, že na svém území vybudují podzemní velkoobjemové nádoby na odpad, v Opavě zůstávají k této novince chladní. Hlavním argumentem je ten ekonomický.

„V momentě, kdy je v Opavě zaběhlý určitý systém shromažďování, svozu a třídění odpadu, bylo by určitě značně neekonomické zavádět systém nový. To si mohou dovolit města, která stojí na začátku a vybírají si, jaký systém pro nakládání s odpady zvolit,“ soudí vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.

Také provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek má stejný názor: „Jelikož v posledních letech město investovalo značné finanční prostředky do rekonstrukcí komunikací a ploch, nedokážu si představit toto opět rozbourat. Zavedení tohoto systému by znamenalo nejen obrovské finanční prostředky na vybudování těchto stanovišť, ale také na techniku, která by tento svoz zajišťovala.“

Říká se, že peníze jsou až na prvním místě. Nicméně celá záležitost se netočí jen kolem peněz, i když s nimi také tak trochu souvisí: „Město je z velké části opraveno, nedovedu si tedy představit, že by se znovu na některých místech začalo bourat, aby se vytvořily podmínky pro umístění velkoobjemových kontejnerů.

Navíc, kontejnery na odpad mohou být umístěny pouze na pozemcích ve vlastnictví města. Nemáme představu, zda by pozemky, které by mohly být pro umístění velkoobjemových kontejnerů využity, byly dostačující. Problém by byl i ve svozové technice, která je uzpůsobena stávajícímu systému svozu,“ argumentuje ještě Marie Vavrečková.

Z trochu jiného úhlu pak vše vidí Martin Girášek: „Tato technologie je nám známa a má jistě své výhody, ale zároveň také dosti podstatné nevýhody. Jelikož je naše město historicky starší a má dané šířkové uspořádání ulic, jsou spodní vrstvy zastavěného území doslova prošpikovány inženýrskými sítěmi, stokami, chodbami a kanalizacemi. Z tohoto důvodu, se nám mnohdy v některých lokalitách města nedaří vybudovat ani kontejnerová stání nadzemní,“ a rovnou dodává:

„Najít v takové změti vhodná místa na vybudování podzemních stanovišť by bylo téměř nereálné, nebo vzhledem k případným výrazným a nutným přeložkám inženýrských sítí, finančně velice náročné.“

To byl pohled odborníků. Tím dalším pak je přístup nás obyvatel města Opavy k pořádku kolem. Ruku na srdce. Když jsou dnes mnozí schopni odkládat svůj odpad mimo popelnice a kontejnery místo toho, aby jej odnesli do sběrného dvora, kam patří, budou v případě, že by stávající nevzhledné a často pletoucí se kontejnery nahradily podzemní skryté nádoby, ochotni chovat se zodpovědněji?

Rok od roku Opavané produkují více a více odpadu. V roce 2009 takto „odklidili“ mimo kontejnery 514 tun odpadu, v loňském roce to podle prvních odhadů bylo ještě o desetinu více.

O co se jedná?

Jedná se o velkoobjemové kontejnery zabudované do země. Nad povrchem země je jen sloup, jakýsi odpadkový koš, s vhozovým poklopem. Vhozený odpad tak propadne do podzemní části a nehromadí se v nadzemní nádobě. Tyto kontejnery mají objem 3 000 litrů a více.

Jsou to vlastně veliké válce umístěné v jakési šachtě, které při vyprazdňování vyzvedne jeřáb a obsah se vysype do svozového vozidla. Poté kontejner zase vloží zpět. Podle našich informací některé pražské části, Brno, Písek, Jihlava, Březnice, Hradec Králové, Olomouc a některá další města na ně postupně přechází z důvodů hygieny, estetiky, menší prostorové náročnosti i následné lepší ekonomiky při provozování.

A konec konců i proto, že v zemi je, na rozdíl od těch současných kontejnerů a popelnic, nikdo nezničí.

Autor: Martin Kůs

21.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení