Celoroční akce inspektorů ČOI byla zacílena na kontrolu provozovatelů sběren. Konkrétně toho, jak dodržují veškeré povinnosti. Právě výkupny druhotných surovin totiž bývají mimo jiné odbytištěm pro sběrače a zloděje kovů. Ti v současnosti řádí nejen na Opavsku ve velkém.

Kdyby majitelé sběren dodržovali předpisy, „magneti" a „mravenci", jak se sběračům kovů přezdívá, by měli utrum nebo minimálně hodně zkomplikovaný život. Jenomže výsledky kontrol ukázaly, že v místních sběrnách si s dodržováním právních předpisů příliš hlavu nelámou.

Z dvaatřiceti sběren, které ČOI v roce 2013 v Moravskoslezském a Olomouckém kraji „poctila" návštěvou, bylo u patnácti zjištěno pochybení. V percentuálním vyjádření to je nejvíce ze všech zbylých krajů.

Malou, nicméně nezanedbatelnou špetkou do mlýna této ostudné statistiky přispěl také náš region. „Za loňský rok proběhla v okrese Opava jen jedna kontrola výkupny surovin, a to se zjištěním porušení zákona. Uložena byla nyní již pravomocná pokuta ve výši dvacet pět tisíc korun," uvádí mluvčí České obchodní inspekce Jan Rotbauer.

Provozovatel dané sběrny neměl mít v tomto případě v pořádku účtování. Jen těžko se lze přitom domnívat, že by při množství všech výkupen v našem regionu narazili inspektoři zcela náhodou na toho jednoho jediného nepoctivce mezi všemi poctivci. Zejména když jsou zde krádeže kovů téměř na denním pořádku. Pomyslný žebříček tu vedou zloději okapů, různých kabelů a plechových střech.

I kvůli zmíněným výsledkům kontrol se letos ČOI zaměří na sběrny znovu. Uvidíme, kolik jich uvízne v síti tentokráte.