Ryby decimují svými rychlými zahnutými zobáky. „Letošní zima je pro Moravici doslova pohromou. Je úplně vyžraná. Je smutné, když se jen bezmocně díváte na to, jak vám kormoráni likvidují to, o co se celý rok staráte.

Paradoxně se u nás chrání pták, který likviduje jiné druhy vzácných a chráněných živočichů,“ míní hospodář Českého rybářského svazu, místní organizace Opava Miroslav Kizska.

Z jeho slov je skutečně znát zoufalství. Opavští rybáři každý rok věnují do nové populace ryb ve svém revíru okolo sta tisíc korun, piplají se s plůdkem, potěrem, a když ryby povyrostou, vysadí je do potoků a řek. Pak přijde zima, z Litvy nebo Estonska přilétnou hejna kormoránů a vody vyžerou.

Jak Miroslav Kizska naznačil, kormorán je chráněný a tedy vlastně nedotknutelný. Jeho plašení, ve výjimečných případech i odstřel, je ze zákona možné jen u tzv. chovných zařízení. Když se usadí například v revíru, mohou se na ně rybáři jen dívat. V jejich útrobách prý zahynou celé populace střevle potoční, tedy zákonem chráněné ryby.

Větší ryby, které není schopen kormorán spolknout, prostě jen vyžere a nechá na břehu. Tak to jde celou zimu, než se hejna zvednou a vrátí kamsi na východ. Přijde jaro a vše začne znovu. Zarybnění prázdných vod a čekání, jestli zima opět přivede kormorány na Moravici.