Loňský rok byl na nálezy dost bohatý. Výzkum na východním okraji Kravař vydal archeologům nové poznatky z dávné historie pravěkého osídlení.

„Jedná se o lokalitu, na které vyrostou rodinné domy. Podobné výzkumy jsou standardní součástí práce archeologů.. Kromě běžných sídlištních nálezů, patřících hlavně pravěkým kulturám, byl nalezen hrob, obsahující dvě nádoby. Jedna představuje zvoncovitý, bohatě zdobený hliněný pohár z doby kolem 2200 let před naším letopočtem.

„Na území kraje dosud bylo nalezeno jen několik podobných a pouze ve fragmentech. Tento se dochoval téměř v původní podobě," říká archeolog Jindřich Hlas.

Jedná se o typ nádoby, která dala svým tvarem obráceného zvonu název celé jedné kultuře v závěru pozdní doby kamenné. Vzhledem k tomu, že v hrobové jámě nebyly zjištěny kosterní pozůstatky, byly z jejího dna odebrány vzorky, které budou podrobeny fosfátové analýze. Ta potvrdí nebo vyloučí jejich původní přítomnost a polohu uložení.

K nalezeným pokladům patří zdobený kostěný terčík a hliněný pohár.

Unikát představuje nalezený terčík

Na stejném místě byl nalezen i unikát v podobě zdobeného kostěného terčíku ze závěru starší doby bronzové. „Našli jsme ho v malém objektu, který byl zcela zaplněný střepy ze spálených keramických nádob. Na terčíku je vyobrazený symbol slunce, který představoval nejvyšší božstvo té doby a měl významné místo v tehdejších náboženských rituálech," přibližuje jeho význam Jindřich Hlas.

Velmi vzácný nález je datován do doby zhruba kolem 1 600 let před naším letopočtem a odkazuje k oblastem v okolí Egejského moře. Na území Moravy a Slezska je to teprve druhý nález tohoto druhu a dokazuje kulturní vlivy daného území.

„V jejich důsledku se na něm rozvíjely kultury, kterým bývá připisován vznik opevněných lokalit s určitými městskými prvky. Nález z Kravař potvrzuje, že stranou těchto civilizačních proudů nestálo ani jižní Slezsko" dodává archeolog Jindřich Hlas.

Letos bude výzkum v Kravařích pokračovat v průběhu výstavby jednotlivých rodinných domků. Další podobná lokalita je dlouhodobě zkoumaná v Kylešovicích, kde bylo objeveno sídliště ze závěru mladší doby kamenné.

„Stavebníci se našeho výzkumu ale rozhodně obávat nemusejí. Náklady jsou hrazeny z dotačních prostředků Ministerstva kultury a samotný výzkum na každém pozemku pro rodinné domky trvá přibližně dva týdny. Při dobrém načasování stavbu nijak zásadně nezpozdí," ujišťuje stavebníky ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Loňský rok byl na poznatky bohatý i v prostoru historického Jaktařského předměstí města Opavy v okolí Krnovské ulice. Poblíž křižovatky s ulicí Hany Kvapilové bylo zkoumáno pravěké sídliště a také četné pozůstatky středověké a raně novověké zástavby. „Do těchto míst se při rekonstrukci inženýrských sítí letos znovu vrátíme," upozorňuje Michal Zezula.