Orel, kterého pojmenovali Lojza, totiž otravu přežil.

„Mladého samce jsme několik týdnů rehabilitovali, sledovali jeho zdravotní stav a kondici. Nakonec jsme po sedmitýdenní péči přistoupili k jeho vypuštění do volné přírody. Díky Nadačnímu fondu Lidé a zvířata jsme mohli tomuto exempláři připevnit poměrně drahou vysílačku se solárním panelem, vysílající signály na systému GPS," řekl Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku.

Vzácný orel mořský dostal od záchranářů drahou vysílačku především proto, že je v přírodě v současnosti ohroženým druhem.

POLICIE PŘÍPAD ODLOŽILA. NENAŠLA PACHATELE

Orel se dostal do rukou záchranářů poté, co byl otráven karbofuranem. Naštěstí pro něj poměrně malým množstvím. Jen pro srovnání, první otrávený orel z letošního roku uhynul na desetinásobně větší množství jedu, který je v Evropské unii už řadu let zakázán.

Případ se dostal také k Policii České republiky: „Naše trestní oznámení ve smyslu příslušných paragrafů odložila, neboť se nepodařilo zjistit pachatele a zahájit úkony trestního stíhání," uvedl Petr Orel.

Za necelý den po svém vypuštění uletěl Lojza více než padesát kilometrů a jeho první zastávka z Bartošovic vedla do Krnova. Jeho další cestu lidé ze záchranné stanice sledují. Zda opět zavítá do Kravař, se teprve uvidí.

Petr Večeřa