VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyrazte se zchladit! Kvalita vody v nádržích v regionu je dobrá

Pracovníci hygieny pravidelně v regionu kontrolují Slezskou Hartu, rybníky Tvrdkov, Edrovice, Bohušov, nádrž v Budišově nad Budišovkou a Stříbrné jezero.

12.6.2017
SDÍLEJ:

Hlučínské jezero. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Lukáš Kaboň

Teplé počasí nevyhání k vodě do přírody pouze rekreanty, ale také pracovníky Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje (KHS MSK). V celém kraji monitorují hned třiadvacet vodních nádrží a rybníků. Každé dva týdny pak vyrazí odebírat vzorky také na Opavsko a Bruntálsko.

A výjimkou není ani tradiční místo ke koupání ve slezské metropoli, Stříbrné jezero. Třeba milovnice vody a výtvarnice Zuzana Slováková z Opavy si koupání v sádráku dopřává při pěkném počasí denně. „Sádrák prostě miluji. Řas a sinic se nebojím. Jsem s nimi kamarádka. Vyhýbám se jim a ony mně.

Voda byla ještě před měsícem skoro křišťálová, teď se trochu zakalila, když tam začalo chodit více lidí a pejsků. Ale když přijdete dopoledne, je to lepší. Obyčejně jsem chodila na tu´lidovější´pláž, ale tam je teď hodně rybářů, tak spíš navštěvuji pláž písečnou," uvedla Zuzana Slováková.

A zájemci mohou jít bez obav v jejích stopách. „Na Opavsku a Bruntálsku bylo vzorkování provedeno začátkem tohoto kalendářního týdne. Laboratorní analýzy odebraných vzorků vod i nadále potvrzují setrvávající kvalitu vody ke koupání. Na všech místech se tak lidé mohou koupat bez omezení.

Na sledovaných koupacích místech jsou také k dispozici tabule. Na nich zájemci mohou najít informace o jednotlivých nádržích včetně aktuálního hodnocení kvality vody v nich," informují hygienici.

Podle aktuálních výsledků rozborů vody ji poté pracovníci KHS MSK zařadí do jedné z pěti kategorií a označí symbolem. Vodu vhodnou ke koupání signalizuje modrý „smajlík", naopak vodě nebezpečné ke koupání je přidělen černý. Zelená barva značí, že voda je vhodná ke koupání, avšak se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi.

A právě tento znak je aktuálně uveden u rybníku Bohušov v bruntálském okrese. Na Bruntálsku se dále odebírají vzorky ještě z rybníků Edrovice a Tvrdkov a ze třech míst na Slezské Hartě. Všude je voda vhodná ke koupání. V lomu Svobodné Heřmanice nebyla kvalita vody tento týden zkoumána, údaje z konce května ale hovoří pozitivně.

Aktuální situaci mohou zájemci sledovat na webu www.khsova.cz.

Autor: Veronika Bernardová, Milan Freiberg

12.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní školu Englišova v pondělí dopoledne navštívila atletická hvězda první velikosti – polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Ta sem zavítala před úterním závodem, který absolvuje v rámci Zlaté tretry Ostrava.
4

OBRAZEM: Světová rekordmanka navštívila ZŠ Englišova

Když budete procházet Olomouckou ulicí v Opavě, uvidíte spoustu prázdných výloh. Proč odsud v posledních letech mizí jedna prodejna za druhou?
10

Vítejte na shromaždišti prázdných výloh

OBRAZEM: Handicapovaní absolvovali maraton

Centrum sociálních služeb (CSS) v Hrabyni uspořádalo druhý ročník Štafetového maratonu na kolečkách. Hrabyňské CSS na dálku souběžně soupeřilo s podobnými zařízeními ze Zbůchu u Plzně, Tloskova u Benešova, CSS Brno-Chrlice a Centrem Kociánka Brno.

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Jeden nový přibude ještě letos v Bolaticích. Například vrt v Třemešné pak zásobuje vodou široké okolí.

Na zámku zahájí novou výstavu

/POZVÁNKA/ Velká galerie Bílého zámku v Hradci nad Moravicí bude od zítřka hostit zajímavou fotografickou výstavu s názvem Jindřich Štreit …a život jde dál…

Při charitě se vybraly desítky tisíc

Fotbalový turnaj Ceca Cup, který se v sobotu konal v opavském areálu na Minervě a na jehož organizaci se podílel nyní už bývalý útočník Aston Villy Libor Kozák, měl dvě roviny. Kromě té sportovní šlo především o tu charitativní.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies