VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravoslavní otevřeli svůj nový chrám

Domovní chrám svatých apoštolů Petra a Pavla, který je zároveň památní síní pro oběti I. a II. světové války, se nachází v Opavě-Kylešovicích.

17.7.2017
SDÍLEJ:

Nový chrám se podařilo pravoslavným vybudovat po velkém úsilí.Foto: DENÍK / David Beinhauer

Krátce po kolaudaci nového chrámu došlo v sobotu také na jeho vysvěcení. Při této příležitosti se v něm sešli nejen duchovní představitelé eparchie olomoucko-brněnské, ale také mnoho věřících, mezi nimiž byli i katolíci. Ti potvrdili, že velké schizma je v současné době už jen pouhým přežitkem.

V chrámu panovala atmosféra nadšení a radosti. „Otevření nového duchovního stánku jsem si nemohl nechat ujít. Jsem sice katolík, ale křesťanství je přece jen jedno. Mezi západní a východní větví církve nedělám rozdíly. Ke svatému Petrovi a Pavlovi se modlí katolíci stejně jako pravoslavní. Dostalo se mi zde krásného přivítaní,“ sdělil své dojmy jeden z přítomných, Jiří Brand.

Ten byl stejně jako desítky dalších svědkem vysvěcovací mše, při které nechyběly typické zpěvy liturgických textů a vykuřování chrámu. Celý obřad pak trval necelé dvě hodiny.

Pro obyvatele Opavska i Bruntálska je otevření nového chrámu významnou událostí. I přesto, že má pravoslavné náboženství v českých zemích a na Slovensku tisíciletou tradici, ne vždy se věřícím podaří scházet se na stálém místě.

Dříve se mohli pravoslavní scházet na bohoslužby do kaple Svaté Alžběty na Rybím trhu. O tuto možnost však v roce 2013 přišli. „Bohužel nám byla vypovězena smlouva. V posledních několika letech jsme se tedy museli scházet na různých místech. Jsem velmi rád, že se nám podařilo vybudovat tento chrám, který tu snad bude stát mnoho let,“ říká duchovní správce chrámu, otec Jiří Niderle.

Ten přítomné ujistil, že jeho služby budou pro všechny věřící k dispozici téměř neustále. „Jsem zde k dispozici každému, kdo bude chtít do chrámu zavítat. Stačí pouze zazvonit na zvonek,“ sdělil na konci mše otec Niderle, pro kterého je fara zároveň i jeho domovem.

„Jsem rád, že se nám po velkém úsilí konečně podařilo vybudovat místo, kde se můžeme pravidelně scházet. Hodně to pro mě znamená,“ sdělil Petr Kelner, který se podílel na realizaci nového chrámu.

Autor: David Beinhauer

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podoba kaple z doby před rokem 1840 (vlevo) a nyní.

Co nevíte o Švédské kapli?

Adam Schwalbe (v modrém)

Pustá Polom skládá tým na novou sezonu

Vzniknou další bezbariérové zastávky

Přebudování se nově týká hned jednadvaceti z nich, hotovo by mělo být do půlky letošního listopadu.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Prázdniny na Kravařsku patří letním kinům

V létě si obyvatelé obcí na Kravařsku budou moci filmy užít pod širákem. Venku se bude promítat v Kravařích, Háji ve Slezsku i Dolním Benešově.

Čapí hnízdo hlásí přetlak

Komín bývalé fabriky na výrobu lepenky ve Skrochovicích je oblíbeným hnízdištěm čápů. Ti zdejší hnízdo vyhledali také v tomto roce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení