VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela zákona navrhující volnost prodeje léčiv? Podle veterinářů nesmysl

OPAVA - Veterinář Petr Gajdošík: Každá návštěva veterináře na statku stojí peníze. A tak jsem si jist, že chovatelé těchto zvířat nakoupí cokoli od kohokoli, jen aby ušetřili

22.11.2007
SDÍLEJ:

Hospodářská zvířata. Především těch se týká návrh novely zákona o léčivech. Foto: DENÍK/Archiv

Nelogické, nesmyslné, špatné či nabádající chovatele k případnému porušení zákona. Tato slova je možné slyšet z úst nejednoho veterináře ve chvíli, kdy se jej zeptáte na návrh novely zákona o léčivech. Ta by totiž měla chovatelům umožnit nákup léků přímood distributorů. „Myslím si, že v oblasti domácích mazlíčků se zodpovědní majitelé budou dál obracet na veterináře. Nebudou chtít neodborným podáním léků svému miláčkovi ublížit. Ale v oblasti velkých zvířat, která pojídáme, jde o peníze. Každá návštěva veterináře na statku stojí peníze. A tak jsem si jist, že chovatelé těchto zvířat nakoupí cokoli od kohokoli, jen aby ušetřili,“ upozorňuje veterinář z Hlučína Petr Gajdošík s tím, že chovatelé jsou k tomu našim státem nuceni dovozem subvencovaného masa ze zahraničí.

„Takže nezbude, než zvýšit kontroly masa na cizorodé látky, což stát opět vyjde na velké peníze. Maso s těmito zbytky se pak bude zabavovat bez náhrady a na náklady majitele pálit,“ vysvětluje Petr Gajdošík a dodává: „Já osobně si myslím,že tato část novely je špatná a volný prodej léků nesmysl. A nemyslím, že by na tom zas tolik ušetřili, protože stálí klienti mají trochu jiné ceny. A to jak veterináři u distributorů, tak klienti u veterinářů.“

Jako zcela nelogický označila tento návrh rovněž opavská veterinářka Veronika Dušková. „Dovoluji si říct, že snad i nabádá chovatele k případnému porušení zákona, léčbu smí totiž provádět jen veterinární lékař. Oponenti by jistě namítali, že negativní ohlasy veterinářů se ozývají jen proto, že by tímto došlo ke snížení zisku veterinářů, což je pochopitelně pravda,“ zmínila Veronika Dušková.

Jedním dechem ale dodává, že ve skutečnosti se nejvíc obávají toho, že chovatelé léky nejen nakoupí, ale i sami bez patřičných znalostí použijí. „Vědí přece, že minule na zánět mléčné žlázy zabral ten a ten preparát, tak proč by ho nezkusili použít sami, bez posouzení stavu zvířete veterinářem,“ uvádí příklad Veronika Dušková. Jak dále popisuje, již v současné době existuje přísná evidence oběhu léčiv. „Myslím si, že současné předpisy zůstanou zachovány i nadále. Otázkou zůstává, kdo bude tuto evidenci provádět a jak zodpovědně. Pokud i evidence použití léčiv bude v kompetenci chovatelů, obávám se, že by mohlo snadno dojít k jejich neodbornému užívání,“ upozorňuje Veronika Dušková, podle které laická veřejnost často neví, že veterinář nejen léčí zvířata, ale ze zákona je povinen dbát mimo jiné na zabránění přenosu nemocí ze zvířat na člověka.

„Dále musí také zajistit zdravotní nezávadnost živočišných produktů, jako je maso, mléko a podobně. To je mimo jiné dáno právě kontrolou nad používáním léčiv, neboť mnohá z nich se do těchto produktů dostávají,“ pokračuje Veronika Dušková. Nakonec podotkla, že takto vznikají například rezistence bakterií k antibiotikům. „To znamená, že bakterie není zničena použitým antibiotikem, protože je na něj zvyklá. To je současným velkým problémem humánní medicíny,“ vysvětlila Veronika Dušková.

22.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení