„V současnosti máme k dispozici pouze kombinovanou vakcínu Twinrix pro dospělé, tedy proti žloutence A+B, o kterou není mezi pacienty zájem. Tato vakcína stojí 1 500 korun a jsou nutné tři dávky pro plnou imunizaci. Pacienti žádají pouze čisté A,“ uvedl předseda České lékárnické komory pro Opavsko a lékárník z lékárnyUZeleného hada Lukáš Zuzaňák.

Jak uvedl, vakcín proti hepatitidě typu A dostali minulý týden jen pár kusů. Ty pak byly rozděleny mezi zájemce. „V současnosti nemáme opět nic. Dětské vakcíny chybí úplně. Co se týká zájmu pacientů, došlo k poklesu denních dotazů,“ řekl a dodal: „Můj osobní názor na tuto skutečnost je, že poklesla mediální hysterie a převládla racionální stránka. I díky informovanosti vašeho deníku, že pravděpodobnost výskytu v našem kraji je závislá pouze na importu z Prahy. Jak prohlásil primář Kűmpel, všechny hospitalizované případy byly mimoopavské.“

Také v lékárně v Kravařích, jak potvrdila vedoucí lékárny Svatava Havlíčková, mají pouze kombinovanou vakcínu Twinrix proti žloutence typu A+B. Vakcínu proti áčkové žloutence pak nenajdete ani v hlučínské lékárně U Hradeb. „Distributoři hovoří, že by se měly objevit příští týden. Havrix 720 junior stála 730 korun a Havrix 1440 adult 1 096 korun. Jestli bude cena stejná, nevíme. Zájem o vakcínu je střední, ptají se na ni především maminky s dětmi,“ uvedla lékárnice Jitka Janišová.

Poroste počet nakažených áčkovou žloutenkou? Zřejmě ano

Počítá se, že do počátku listopadu počet nakažených žloutenkou typu A ještě poroste. Naší redakci to potvrdila Jana Třetinová z Ministerstva zdravotnictví České republiky. „Situace v České republice není klidná, ale ani kritická. Poslední nárůsty za měsíc srpen a září již nemají tak strmou akceleraci,“ vysvětlila. Zdrojem onemocnění je podle jejích slov infikovaný člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.

„Z toho vyplývají nejčastější cesty přenosu. Přenos stolicí hraje nejzávažnější roli, ať už se jedná o přenos přímý od osoby k osobě, například špinavýma rukama, ale i nepřímý, znečištěnou vodou, potravinami či předměty,“ uvedla Jana Třetinová.

Jak dále zmínila, ohrožena může být každá osoba, která nedodržuje základní hygienické návyky. „Nákaza se převážně vyskytuje ve věkové skupině pětadvacet až čtyřicet let. Vzhledem k charakteru nákazy, tedy fekálněorálnímu přenosu, je důležité dodržovat úzkostlivou osobní hygienu. Zvláště pak mytí rukou po použití toalet a před konzumací jídla,“ pokračuje se slovy, že jedině dodržováním těchto opatření můžeme zabránit výskytu onemocnění.

Martina Němcová, Veronika Zahradníková