VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesy zůstávají bez ředitele, čeká se na znalecký posudek

Po odvolání Reného Binara nemají městské lesy ředitele. Situaci na pozemcích městské společnosti zkoumají odborníci.

20.4.2016 2
SDÍLEJ:

René Binar po svém odvolání vystoupil před opavskými zastupiteli, kde prezentoval hospodářské výsledky a reagoval na výtky ze strany rady města.Foto: DENÍK / Klára Jarošová

Rok uplynul od velmi diskutovaného odvolání Reného Binara z čela městských lesů. Náhradu za něj město zatím nemá.

„Aktuálně se čeká na to, s jakým posudkem přijde Jan Živný. Má termín do půlky května. Hned poté bych chtěl svolat prezentaci toho, co vytvořil. Zatím mám kusé informace, že je to první auditor z posledního období, který lesy fyzicky prochází," řekl náměstek primátora Martin Víteček, který má lesy v gesci.

Hlavním argumentem pro tehdejší iniciátory odvolání bylo, že René Binar nepředložil dlouhodobý ekonomický plán, podle kterého by město na provoz nemuselo doplácet.

„Skutečnost je taková, že lesy městu za 24 let přinesly do rozpočtu téměř 250 milionů korun. Jsou jedinou městskou společností, která nikdy finance nepotřebovala. Argument, že budou vytěžené lesy městu brzy finanční přítěží, používali někteří experti už před lety.

Podle jejich predikcí měly být lesy dotovány šesti miliony už v roce 2013, v případě, že by byly ponechány ve správě údajně špatně hospodařící organizace města. Ještě na konci roku 2015 byly lesy stále soběstačné," namítá Pavla Brady, která měla pod sebou správu lesů v letech 2010 až 2014.

Podle ní město nemuselo lesy dotovat kvůli kvalitní práci Reného Binara, který nahradil příjmy z těžby jinou činností. Předchozí audity, které problematiku zkoumaly čistě z hospodářského hlediska, nabízely několik řešení, z toho prodej vycházel nejvýhodněji.

„To je ale pro mne nepřípustné s ohledem na to, že lesy spravuje město již od roku 1277," tvrdí Víteček.

Ten připouští, že lesy by mohly změnit právní formu. „V případě, že současný stav správy vyjde ze znalecké studie jako nejvýhodnější, bude záhodno změnit formu společnosti z příspěvkové na obchodní, už z důvodu zodpovědnější kontroly hospodaření," pokračuje Víteček.

Podle Pavly Brady některé předchozí audity nezahrnují všechny relevantní aspekty. „Pan Víteček si mimo jiné nechal vypracovat zhodnocení stavu lesa advokátem Karlem Ležatkou z Ostravy. Pokud odhlédnu od faktu, že stav lesa hodnotil právník bez zřejmé lesnické kvalifikace, pak je víc než podivné, že vycházel z auditů z let 2011 až 2013.

Nezabýval se stavem lesa dnes, aktuálními hospodářskými výsledky, ani vývojem organizace za poslední dva roky. Přesto došel k závěru, že by bylo pro město úplně nejlepší minimálně část majetku prodat nebo alespoň les pronajmout," komentuje výsledky již provedených auditů Pavla Brady.

Organizaci, která spravuje lesní majetek o rozloze 2200 hektarů, dočasně řídí radou pověřená Petra Schwallerová.

Autor: Pavel Kubný

20.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení