VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé po sedmdesátce nemají v Opavě nárok na jízdné zdarma

Opava - Jízdné pro důchodce nad sedmdesát let zdarma? Takové výhody v Opavě senioři nemají. Na tuto skutečnosti si postěžovala naší redakci na Dni s Deníkem, který se v Opavě na Horním náměstí konal 24. dubna, Dagmar Pivovarčí z Opavy.

5.5.2008
SDÍLEJ:

MHD v OpavěFoto: DENÍK/Pavel Kubný

Podle ní by měli mít důchodci v Opavě nárok na slevu. „Důchodci starší sedmdesáti nejezdí v Opavě zadarmo. Mám kolegyně v jiných městech, kde to je běžné,“ uvedla Dagmar Pivovarčí.

Siuace v Opavě

„Změnu v tarifních podmínkách pro bezplatnou přepravu, a to i pro osoby starší sedmdesáti let, schválila rada města na konci roku 1999, posléze toto rozhodnutí vzalo na vědomí zastupitelstvo. Na to, aby jezdila tato kategorie občanů zdarma, bohužel neexistuje žádná zákonná norma a vždy to záleží na příslušných institucích řídících daný dopravní systém, jak se k tomu postaví. V našem případě rada města a Valná hromada KODIS, s.r.o.,“ uvedl náměstek ředitele Městského dopravního podniku Opava, a.s., Libor Pěčonka.

Jak to je v jiných městech?

V některých jiných statutárních městech mají důchodci nad 70 let nárok na dopravu zdarma. „Důchodci mají v Havířově slevu, platí přibližně polovinu z ceny běžného jízdného. Senioři nad 70 let mají dopravu zdarma,“ uvedla tisková mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková. Podle webových stránek ostravského dopravního podniku i v Ostravě cestují senioři starší 70 let zdarma.

„Občané starší 70 let mohou na platný osobní doklad vydaný příslušným správním úřadem cestovat na území statutárního města Ostravy bezplatně,“ uvádí webové stránky Dopravního podniku města Ostravy. Podle údajů Městského dopravního podniku Ostrava si důchodci mohou pro častější cestování v ostatních zónách ODIS zakoupit za 420 korun tzv. senior pas, což je 365denní nepřenosná jízdenka pro občany ve věku nad 70 let.

Tato jízdenka však neplatí ve vozidlech Českých drah, Městského dopravního podniku Opava, ČSAD Frýdek-Místek a MHDKrnov a Studénka.

Mluvčí: Zdarma? To je výjimka

Podle mluvčího opavského magistrátu Jana Šindlera je zcela výjimečné, aby doprava pro důchodce byla zcela zdarma. „V současné době jsou dopravní tarify regulovány výměrem ministerstva financí, kde jsou stanoveny povinné minimální slevy. Pro důchodce zde není vyměřena žádná sleva. Tarif pak dále upravují dopravci,“ uvedl Šindler.

Podle něj v případě Moravskoslezského kraje určuje hranice tarifů, zjednodušeně řečeno, krajský dopravní integrovaný systém. „Někteří dopravci, mezi než patří Městský dopravní podnik v Opavě, nabízí starším občanům nad 70 let pomocnou ruku v podobě senior pasu, umožňujícího cestovat téměř zadarmo.

Pas stojí v přepočtu 25 korun na měsíc (roční poplatek 300 korun) a platí výhradně pro spoje opavské MHD. Při současných řádných tarifech, dvanáct korun za jednu jízdu, jde o ryze symbolický poplatek,“ dodal Šindler. Díky elektronickému pasu má pak podle něj dopravní podnik přesnou evidenci využívání spojů a využívání tras.

„V Opavě slevu kdysi určila společná debata mezi dopravním podnikem a městem a slevy vycházely z praktických nákladů na provozování dopravy, “ uzavřel tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Autor: Milan Freiberg

5.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení