VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem na Opavsku vládne inverze a zima jak v Rusku

Opavsko - Obyvatelé Opavska v těchto dnech na vlastní kůži poznávají, co znamená rčení zima jak v Rusku. Až do čtvrtka hlásí Český hydrometeorologický ústav pro severní Moravu a Slezsko včetně Opavska, že nejnižší noční teploty mohou ojediněle dosahovat až -22 °C.

31.1.2012
SDÍLEJ:

Už několik dní jezdí v Opavě městská doprava s červenými praporky. To znamená, že kvalita vzduchu se dostala až na hranici nebezpečí pro lidské zdraví.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Přes den by se teplota měla pohybovat okolo -10 °C. Největší mrazy by pak měly být ve čtvrtek, kdy přes den mají být nejvyšší teploty okolo -16 až -12 °C, nenižší noční teploty mohou dosáhnout dokonce až -28 °C.

Mrazy alespoň brání průniku chřipkové epidemie a potíže s nimi nemají ani lidé alergičtí na prach a pyly. Vážné problémy však dělají hlavně astmatikům a kardiakům. „Srdíčkářům třeskuté mrazy vyloženě škodí. Při větší námaze, což pro ně může být i cesta do obchodu, se jim špatně dýchá a mívají bolest na hrudníku,“ říká předseda okresního sdružení praktických lékařů Oldřich Víteček.

Radí jim vycházet ven pouze v nezbytných případech a na nezbytně krátkou dobu.

Trpí také lidé bez domova. Oba azylové domy Armády spásy využívá v noci denně asi stovka lidí. Samaritán už pro nocležníky otevřel denní centrum, které využívá zhruba patnáct lidí. „Stále v něm máme rezervu patnácti míst, a pokud budou všechny židle obsazené, umožníme dalším bezdomovcům ležet na stolech.

Vpustíme každého s výjimkou opilců, o kterých informujeme strážníky. Nepatří do azylového domu, ale na záchytku. Rozhodně však nenecháme nikoho umrznout venku,“ uvedl vedoucí opavských azylových domů Armády spásy Tomáš Surovka.

Přestože mrazy přináší komplikace, dle slov některých tiskových mluvčích dodavatelů vody nebo městského hromadného dopravního podniku je mnohem horší následné tání. „Na mrazy se dopředu připravit nelze. Důležité ale je, aby si lidé dali pozor na zabezpečení vodoměrů, které jsou ohrožené mrazem,“ uvedla tisková mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, a. s., Eva Špirochová.

„Počet poruch nyní nelze určit, zpravidla jich ale nejvíc bývá, když mrazy pominou, jelikož rozmrzá zemina a dochází k jejímu pohybu, což způsobuje lomy v potrubí,“ dodala.

S třeskutými mrazy se musí vypořádat i v městském hromadném dopravním podniku. I zde ale platí, že je pro ně mnohem větší komplikací následná námraza. „Holomráz není pro nás až takovým problémem. Horší to bylo loni, když chvilku mrzlo a vzápětí tálo. Dráty byly obaleny vrstvou ledu,“ postěžoval si obchodně ekonomický náměstek Městského dopravního podniku v Opavě Libor Pěčonka.

„Vždy, když přijde mráz, mohou přijít komplikace, připravit se na to ale nelze. Jestliže se stane komplikace, možno ji řešit jedině operativně,“ uzavřel.

Problémy se čekají také na železnici. Mohou zamrzat výhybky, praskat troleje, v extrémním případě i koleje. Ne všechny výhybky jsou totiž vyhřívané a starší troleje také nemají rády podobné teplotní výstřelky. Vlaky musí proto jezdit pomaleji a je pravděpodobné, že budou mít zpoždění. Výjimkou pak není ani to, že vlaky nevyjedou vůbec.

„Pokud už k takové situaci dojde a my jako dopravce budeme nuceni dopravu na železnici přerušit, musíme samozřejmě zajistit náhradní autobusy a vlaky nahradit. Máme smluvně zajištěny autobusy u dopravců, ale řešit případné problémy budeme až operativně, pokud nastanou,“ řekla na téma mrazů na železnici regionální tisková mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Nejen mrazy však sužují vše živé. Kvůli inverzi se nám už zase špatně dýchá. Meteorologická stanice v Kylešovicích vydává v posledních dnech varování. Limit polétavého prachu je z pohledu čtyřiadvacetihodinového průměru vysoko nad limitem normálu.

31.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení