VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litultovičtí oslavují: jsou městysem a mají své muzeum

LITULTOVICE - Městys Litultovice, ozve se ve sluchátku, když zatelefonujete na tamní obecní úřad. Je zřejmé, že obyvatelé této malé obce s 763 obyvateli včetně osad jsou na tento titul patřičně hrdí.

23.8.2007
SDÍLEJ:

NÁBYTEK PO PŘEDCÍCH. I takové kousky starožitného nábytku darovali místní lidé svému historickému muzeu, které sídlí ve zdejším zámku.Foto: DENÍK/Zuzana Urbánková

Litultovice jsou také jedinou obcí na Opavsku, kde se vám jako městys mohou představit. „Je to pro nás prestižní věc, i když praktické výhody z toho žádné nejsou,“ říká zdejší starosta Jan Raida s tím, že obci byl status městyse navrácen 12. dubna tohoto roku. Důvodů k oslavám, které se budou konat o nadcházejícím víkendu, mají ale místní lidé několik.

Kromě udělení titulu městyse se zde koná tradiční karmaš s kolotoči a vším, co k němu patří, a také zde otevírají něco, co většina obcí nemá: Muzeumhistorie Litultovic.

Čím větší legrace, tím větší odměna

Oslavy vypuknou tuto sobotu pětadvacátého srpna ve 13 hodin recesní akcí u dominanty obce, na choltickém větrném mlýně. Jde o soutěž v netradičním hašení. Té se může účastnit každý, kdo sestaví pětičlenné soutěžní družstvo a zajistí jeho nejvtipnější oblečení a výstroj. Zvlášť bude odměněno družstvo v nejvtipnější a nejoriginálnější masce.

„V této soutěži, kterou organizují naši hasiči, jde o srandu, zručnost a fantazii. Konat se bude za každého počasí,“ podotkl starosta. Na osmou hodinu večerní je pak naplánována Benátská noc, kterou organizují místní myslivci. „Po mnoha letech se koná v zámeckém parku, kde jsme opravili taneční parket,“ podotkl starosta.

Duet Karla Kostery a faráře

Sbormistr Karel Kostera a farář Martin Kieras. To je dvojka, která v sólovém vstupu zazpívá duet. Stane se tak v průběhu mše svaté v neděli šestadvacátého srpna, která začíná v 9.30 v místním kostele. V průběhu mše, kterou bude provázet pěvecký sbor Karla Kostery, se rovněž počítá s posvěcením informační tabule označující Litultovice jako městys. (Pozn. redakce: městys neboli také městečko je typ obce mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, jimž bylo udělováno právo pořádat dobytčí trhy a výjimečně i trhy výroční.)

Odpoledne slavnost vyvrcholí průvodem, v němž se objeví historické postavy, bryčky tažené koňmi, historické automobily. „Průvod vyjde o druhé hodině odpolední od zámku, na jehož nádvoří se také po obchůzce vesnice vrátí. Zazní státní hymna, projev starosty a poté bude slavnostně otevřeno muzeum historie našeho městyse,“ uvedl místostarosta Litultovic Josef Šamárek. Program pak bude pokračovat v zámeckém parku.

Lidé uvidí ukázky řemesel svých předků, nachystáno je vystoupení šermířů a kejklířů, a večerní ohňostroj. „Přejme si jen, aby bylo hezky. V případě krajně nepříznivého počasí bude slavnost v sále,“ dodal Jan Raida s tím, že financování celých slavností se podařilo zajistit z příspěvků sponzorů.

Originalita: muzeum, jež vytvořili sami lidé

Litultovičtí jsou pyšní i na své zbrusu nové muzeum historie, které najdete v prostorách zámku. Ve dvou velkých místnostech shromáždili předměty, jež ukazují, jak žili jejich předkové.

„Lidé byli velmi ochotní a vstřícní. Dávali do muzea mnohdy velmi hodnotné věci, které si doma po svých prarodičích opatrovali. Patří jim za to velké poděkování,“ podotkl místostarosta Josef Šamárek, jeden z organizátorů a tvůrců muzea.

Muzeum by mohli Litultovickým závidět i odborníci. Na poměrně malém prostoru jsou zde k vidění zemědělské a řemeslnické stroje a nástroje, historický nábytek, který by se v antikvariátech dlouho neohřál, keramika, fotografie, zakládací listiny obecních spolků, stará vysvědčení psaná krásným ozdobným rukopisem i divadelní plakáty.

23.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení