VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začal intenzivní lov divočáků v regionu

Kvůli nebezpečí nákazy africkým morem myslivci mohou lovit mimo zamořenou oblast i běžně nepovolenými způsoby.

17.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Rada

Podle předsedy opavského okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty Zdeňka Glaudera se problém s divočáky Opavska časem týkat jistě bude.

„Zatím platí doporučení Českomoravské myslivecké jednoty, a to pro okres Zlín. Za každého nalezeného divočáka obdrží myslivec 1000 korun, odstřelených kusů se to zatím netýká,“ uvedl Zdeněk Glauder.

Podle jeho slov bude rozhodující až nařízení Státní veterinární správy. Momentálně je podle něj složitá situace v tom, že zatím není po žních a případný odstřel divočáků by byl komplikovaný, protože v obilí nejsou vidět.

ZATÍM NIC NEHROZÍ

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka spadá Opavsko do stejné kategorie jako zbytek republiky mimo zamořenou oblast na Zlínsku. „Opavsko spadá do oblasti, na kterou se vztahuje výzva k intenzivnímu lovu, a to i běžně nepovolovanými způsoby,“ uvedl Petr Vorlíček.

Ustanovení ukládá všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu povinnost celoročně lovit všechny věkové kategorie divokých prasat bez rozdílu pohlaví. Nově bude možné pro intenzivní lov divočáků používat zdroje umělého osvětlení či zaměřovače umožňující noční vidění.

Povoluje se také odlov na pozemcích, kde probíhá sklizeň zemědělských plodin či střílení divočáků v odchytových zařízeních.

V souvislosti s mimořádnými opatřeními proti šíření afrického moru prasat (AMP) nevzniknou žádné nové povinnosti myslivcům ani na Bruntálsku. Podle předsedy kulturně-propagační komise OSM Bruntál Čestmíra Pavlíka lovci v okrese Bruntál žádné změny nepocítí.

„Měli jsme schůzku na to téma s veterináři, zda máme vyhlásit a dodržovat také u nás nějaká preventivní opatření v souvislosti s africkým morem, ale bylo nám řečeno, že nás se to zatím nijak netýká. Znamená to, že myslivci v okrese Bruntál budou dál lovit černou zvěř běžným způsobem a pracovat s ní tak, jak to bylo naplánováno. Budeme prostě pokračovat jako dřív,“ uvedl Pavlík s tím, že jediný rozdíl představují opatření, která byla ustanovena celostátně.

„Byla plošně zrušena omezení, která dosud regulovala odstřel černé zvěře. Znamená to, že nyní už můžeme lovit všechno, tedy včetně bachyní a selat, ale nebudeme při tom dostávat za odlovené kusy žádné zastřelné jako kolegové myslivci v oblastech ohrožených šířením afrického moru,“ doplnil Čestmír Pavlík, který pozorně sleduje, jak zvládají situaci kolegové myslivci na Zlínsku.

Toto zastřelné zvažuje Ministerstvo zemědělství spolu s Veterinární správou pro oblast okolo okresu Zlín. Pro samotný okres Zlín platí i nadále úplný zákaz odlovu divokých prasat. Je zde také zakázáno chovat domácí prasata určená k porážce, pokud chovatelé nezajistí bezpečné a spolehlivé vyloučení jakýchkoliv kontaktů s divokými prasaty.

Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy.

Autor: Milan Freiberg, František Kuba

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZŠ Mařádkova, třída I.A

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Sesunutá gabionová zeď. Tu mohou vidět od pondělního dopoledne řidiči při jízdě po nové silnici I/11 u Hrabyně. Potvrdil to i tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
AKTUALIZOVÁNO
2 39

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Povstanou Jánské Koupele z popela?

Noví majitelé Tomáš Berdych a i Petr Lexa byli v loňském roce příslibem lepších časů. Ty však zatím nenastaly.

Stavba parkoviště na Rovninách úspěšně pokračuje

Už během letních prázdnin odstartovala stavba parkoviště v Seifertově ulici, která se nachází v části Rovniny v Hlučíně.

V Hlučíně vzniká nová cyklostezka

Úprava komunikace mezi Hlučínem a Bobrovníky, určené zejména pro cyklisty, začala v závěru srpna.

Silnice do Polska je uzavřena

Kdo je zvyklý jezdit k našim severním sousedům přes Sudice po silnici III/04614, má smůlu. V minulých dnech totiž byla cesta kvůli opravě povrchu uzavřena.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení