VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtenář: Proč magistrát dotuje různé projekty v Ostravě?

Opava - V následujícím dotazu se čtenář Miroslav Moravec ptá na to, proč opavský magistrát dotuje ve vlastní finanční krizi projekty v jiném městě.

27.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Petr Šilar

„Zaujala mě skutečnost, že vedení města velmi aktivně podporuje nemalou částkou z obecního rozpočtu všemožné projekty i městské instituce v sousední Ostravě, jako jsou například vědecko-technologické centrum nebo zoo, a to navíc za situace, kdy naopak omezuje opavské kulturní akce.

Spoustu Opavanů by zajímalo, zda je vcelku drahá reklama na opavské MHD, kde je na autobusech propagována město Ostrava s třemi vykřičníky a ostravský slon, poskytnuta Ostravě opět zdarma, či si je ona zaplatila. Bylo by tak zajímavé se dozvědět, zda se třeba město Ostrava nějak podílelo nebo hodlá na oplátku podílet kupříkladu na finanční podpoře jedné z nejvýznamnějších kulturních akcí v regionu, jakou je Bezručova Opava…" zajímá se.

Na otázky odpovídá tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná: „Co se týká podpory vědecko technologického centra, máte zřejmě na mysli tzv. Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic. O podpoře tohoto projektu rozhodlo již bývalé vedení v čele s panem primátorem Stanjurou, kdy byla celková míra finanční podpory Opavy stanovena ve výši 1,5 milionu korun pro roky 2010 2012 jako účelová dotace.

Z pozice statutárního města Opavy tak došlo k velmi cenné podpoře dobré věci, která výrazně pozitivně ovlivní život v regionu a umožní rozvinout dříve roztříštěné aktivity a prezentovat opavské specialisty nejen z oblasti vzdělávání.

Podpora zoo byla poté schvalována v letech 2008-2011 a zoo vždy byla podpořena padesátitisícovým darem. O tom, které zvíře finanční pomoc aktuálně potřebuje, vždy rozhodovalo tamní vedení, nikoliv město. Letos již tato podpora vzhledem k finanční situaci města poskytnuta nebyla. Je třeba říci, že ostravská zoo je jediná v tomto kraji a je hojně navštěvovaná také Opavany, o čemž svědčí také nejvyšší turistická návštěvnost v loňském roce.

K otázce polepů autobusů poté mohu říci, že se jedná o kampaň města Ostravy, která láká návštěvníky na slůně Rashmi, a kampaň je plně placena tedy včetně výlepů z financí zahrady. Na závěr k oběma opavským festivalům jsou podporovány z rozpočtu kraje, a to ve výši 150 tisíc pro Další břehy a 350 tisíc pro Bezručovu Opavu. Podpora zde tedy jednoznačně plyne.

Nutno přitom dodat, že oba festivaly jsou navštěvovány především Opavany, Ostravany mnohem méně, spíše okrajově, kdežto například branami ostravské zoo projdou ročně tisícovky obyvatel Opavy."

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska a veřejným institucím. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: zuzana.urbankova@denik.cz nebo tomas.pustka@denik.cz.

Autor: Redakce

27.5.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení