VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo ruiny mají v Malých Hošticích skanzen

Malé Hoštice – Je smutným zvykem dnešní doby, že když je něco staré a zchátralé, tak se to zbourá anebo nechá chátrat tak dlouho, než to spadne samo. Památka nepamátka. Zcela opačným směrem se nyní vydalo vedení Malých Hoštic.

10.9.2014
SDÍLEJ:

Tento sto padesát let starý dům je posledním, původně dochovaným v Malých Hošticích. Obec před lety chátrající objekt odkoupila, na vlastní náklady celý zrekonstruovala a vybudovala zde unikátní skanzen.Foto: Zdeněk Kravar

Uprostřed obce stojí půl druhého století starý dům, který se už pomalu rozpadal.

„Poslední majitel byl menším zemědělcem se zhruba pěti hektary polností. Byl to poslední dům v obci v původním stavu," upřesňuje malohoštický starosta Stanislav Kubesa. Obec se rozhodla nemovitost odkoupit a celou zrekonstruovat. Krom toho, že se do části budovy přestěhuje obecní knihovna, která v současnosti sídlí v nevyhovujících prostorách, budou místní obytné prostory upraveny jako v době před více než sto lety.

„V podkroví chceme v příštím roce připravit expozici ze zajímavých sbírek z doby prehistorické, které byly nalezeny v obci při výstavbě splaškové kanalizace, a to včetně téměř zachovalé kostry člověka," popisuje Stanislav Kubesa a pokračuje: „Druhá část expozice by měla představovat různá řemesla, kterých zde bylo několik, a různé pomůcky a nářadí, které se v tehdejší době užívaly."

Působivý přitom bude nejen interiér, ale i venkovní prostředí. Předzahrádka má být osázena květinami a bylinami, které pěstovaly naše babičky a prababičky, na dvorku zůstal ořech a mohutná moruš. Během podzimu se tu pak mají zasadit krajové odrůdy ovocných dřevin, které se dříve pěstovaly na Hlučínsku a povedlo se je zachovat.

Práce na skanzenu trvaly tři roky. Obec přitom vše platila lidově řečeno ze své kapsy.

„Žádnou dotaci jsme nepobírali. Každý rok jsme pro projekt vyčlenili v rozpočtu část financí," potvrzuje malohoštický starosta s tím, že přesná výše nákladů do doby uzávěrky tohoto vydání ještě nebyla vyčíslena. Samotný skanzen byl poté slavnostně otevřen veřejnosti uplynulý pátek v rámci oblíbeného odpustu.

Autor: Tomáš Pustka

10.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení