VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je třeba Martina Petráska?

Martin Petrásek. Jméno skloňované ve všech pádech na posledních setkáních zastupitelstva. Vedení města ho jakožto poradce primátora hájí, opoziční zastupitelé se domnívají, že je to prázdná pozice

20.3.2015 41
SDÍLEJ:

Pravá ruka primátora Martina Vítečka Martin Petrásek (vlevo).Foto: DENÍK / Petr Dušek

Specialista na černé díry nebo ten, který má od všeho klíče. Těmito slovy poprvé téma okolo Martina Petráska na třetím zasedání zastupitelstva otevřela opoziční zastupitelka a bývalá náměstkyně primátora Pavla Brady (Zelená pro Opavu).

Martin Petrásek v současnosti na hlavní pracovní poměr pracuje pro Slezskou univerzitu v Opavě, kde zaštiťuje obor multimediální technika. Jako tzv. vedlejšák má dohodu o provedení práce coby poradce primátora v mediální komunikaci.

Někteří opoziční zastupitelé se domnívají, že je jeho funkce naprosto zbytečná a sebeprezentaci by si měla hlava radnice zařizovat sama. Padají i názory, že se jedná o vyhazování peněz z městské kasy. Primátor Martin Víteček (ANO 2011) ale Martina Petráska, kterému za měsíc leden bylo vyplaceno za jeho služby deset tisíc korun, brání.

„Když jsme přišli na radnici, potřebovali jsme posoudit situaci v oblasti mediální komunikace města. Měli jsme s kolegy za to, že to byly oblasti, kde minulé vedení zaspalo a selhalo. A já měl na výběr dvě možnosti. Vytvořit nové pracovní místo, anebo najmout na potřebnou analýzu a vytvoření strategie firmu.

Ani jedna možnost pro mě nebyla použitelná. Nový zaměstnanec by popřel naši snahu o optimalizaci v organizační struktuře a navíc by to na začátku našeho vedení města nedávalo žádný smysl. Najmout firmu na analýzu komunikační strategie to už tady dříve bylo. Stálo to spoustu peněz, a výsledek byl mizivý," vysvětluje primátor Opavy Martin Víteček, který do svého křesla usedl po říjnových komunálních volbách.

Na schůzích zastupitelstva se do Petráska nejčastěji strefují opoziční zastupitelé Pavla Brady, Tomáš Čvančara (ČSSD) a svůj nesouhlas vyjádřil i Radim Křupala (ČSSD), který angažování Martina Petráska považuje doslova za nešťastné. Největší rozruch, posměšky a ukazování prstem ovšem vzbudilo přiznání primátora, že úvodník v Hlásce píše ve spolupráci se svým poradcem.

„Skutečně si tyto úvodníky neumíte psát sám? Opravdu se na ně musí dávat peníze?" tázal se na posledním zasedání zastupitelstva Tomáš Čvančara, odpovědi se však z úst primátora nedočkal.

Patrně to ale nebudou pouze úvodníky, díky kterým je Martin Petrásek pro primátora nepostradatelný. Jako jeho poradce působil už při politické kampani ANO.

„Vyhrál volby našemu hnutí. Navíc se na něj mohu plně spolehnout. Požádal jsem ho tedy o pomoc a on ji přijal za dvou podmínek že úvazek nebude narušovat jeho pracovní závazky na univerzitě a že jeho práce bude alespoň nějak placená.

Možná nevíte, že v mnoha aktivitách se pan Petrásek angažuje pro město pravidelně a bez úplaty a dělal to i za minulého vedení," doplnil Martin Víteček.

Na otázku, jak přesně je ale Martin Petrásek za svou funkci poradce primátora odměňován, odpověď do redakční pošty nepřišla. Mimo fungování jakožto pravá ruka primátora Martin Petrásek funguje jako člen dozorčí rady a funguje ve třech komisích rady města. I na tento fakt poukazuje Pavla Brady, a to především kvůli finanční stránce věci. „Mám vážnou obavu, aby se z práce pro město nestal byznys," podotkla na zastupitelstvu Pavla Brady.

Časté otázky okolo Martina Petráska

Existoval již v minulosti poradce primátora, který by pracoval na dohodu? Jestli ano, tak který, v jakém roce a jak vysoká byla výše jeho odměny?

Odpovídá tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná: Ano, existoval, což pan tajemník již zmiňoval na danou otázku přímo na zastupitelstvu. Jednalo se o p. Freiberga, který pracoval mezi lety 2010-2011 na dohodu o pracovní činnosti za 11.000,- Kč, kdy předmětem obou dohod bylo „Zajišťování informačních, publicistických a tiskových vztahů Statutárního města Opavy k veřejnosti a hromadným sdělovacím prostředkům." (pozn. jako pracovník vnějších vztahů byl v té době na plný úvazek a stálý pracovní poměr zaměstnán na úřadě pan Jan Šindler)

Doplňuje opoziční zastupitelka Pavla Brady: Tady chybí informace o tom, že pan Milan Freiberg byl po našem nástupu na radnici na DPP zaměstnán pouze do doby, kdy bude nový mluvčí vybrán ve výběrovém řízení. Vybrána byla nakonec Lada Dobrovolná. Zároveň byla změněna pracovní náplň pana Šindlera a zůstal jen jako redaktor Hlásky.

Kolik pracovníků zaměřených na mediální komunikaci a vztahy s veřejností v současnosti pro město pracuje?

Odpovídá Lada Dobrovolná: Na oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce jsou 2 pracovníci vyhrazeni -mimo jiné, pracovní náplň je rozsáhlejší- pro komunikaci s médii a vztahy s veřejností. Konkrétně se jedná o tiskovou mluvčí pí Ladu Dobrovolnou a pracovníka vztahů k veřejnosti, který je také šéfeditorem městského webu (obstarává i sociální sítě města) Romana Konečného. Ten v případě nepřítomnosti tiskové mluvčí také mluvčí zastupuje.

Dále je na tomto oddělení také pracovnice prezentace města pí Ilona Honusová, jejíž pracovní náplň je ale trochu odlišná. Je šéfredaktorkou Hlásky (do které ale samozřejmě píší také výše uvedení dva pracovníci) a cca polovinu jejího úvazku tvoří ediční činnost. Edituje, provádí korektury apod. různých publikací, které město vydává od knih po letáčky.

Nekomunikuje tedy s médii ani s veřejností (pozn. samozřejmě, pokud nastane situace, že není přítomen ani jeden z výše uvedených, funguje jako jejich zástup, to jsou však výjimečné situace).

Jak přistupujete k funkci Martina Petráska jakožto poradce primátora? Nezasahuje to do jeho pracovní náplně na Slezské univerzitě?

Odpovídá děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Zdeněk Stuchlík: O působení Martina Petráska na opavském magistrátu nemám informace, fakulta s touto aktivitou nemá nic společného. Co pan kolega dělá ve svém volném čase, je čistě jeho záležitost, do níž nemíním vstupovat ani ji komentovat. Univerzitní půda je místem svobody a demokracie.

Co přesně zahrnuje pracovní pozice mediální poradce a jaké konkrétní úkoly má Martin Petrásek na starosti?

Odpovídá primátor Opavy Martin Víteček: Analýza komunikace města a veřejnosti, analýza vnitřní komunikace. Nastavení nových metod komunikace s ohledem finanční možnosti města. Stanovení komunikační strategie, využívání nových médií a multimediálního obsahu.

Jak vnímáte kritiku v této věci ze strany opozičních zastupitelů? Poukazují na to, že současné vedení města chtělo šetřit a nyní zbytečně utrácí.

Odpovídá primátor Opavy Martin Víteček: Považuji to za zbytečné a vyhrocené. V tomto ohledu věříme, že do některých odborníků se prostě vyplatí prostředky investovat a v tomto duchu jsme postupovali velmi úsporně. Nevytvářeli jsme ani nové pracovní místo ani nenajímali služby drahé agentury.

Autor: Klára Jarošová

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 41
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení