VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastávky místo peněz. Dohodnou se firma a město?

Městský dopravní podnik ještě v březnu sliboval, že do konce května se Opava bude pyšnit sedmi inteligentními zastávkami. Těmi chce společnost EM test smazat sankce, které má vůči městu kvůli opožděné dodávce odbavovacího systému.

6.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Pavel Kubný

Primární otázka je, proč firma EM test, která sedm inteligentních zastávek v hodnotě zhruba tří milionů korun má dodat, je chce Opavě dát darem. Odpověď je jednoduchá.

„Firma EM test tímto rekompenzuje sankce za zpoždění dodání projektu odbavovacích zařízení v minulosti," uvedl náměstek primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL) s tím, že sankce jsou ve výši zhruba právě tří milionů korun. Celá záležitost se vleče už roky a vše vzniklo ještě za minulého vedení města i dopravního podniku, kdy byl jeho ředitelem Hynek Woitek a primátorem Opavy Zdeněk Jirásek.

Dodavatelská firma však není schopna sankce zaplatit, a tak se dohodla s dopravním podnikem, potažmo vedením města, že svůj dluh umoří dodáním elektronických označníků.

„Nyní zkoumáme cenovou přiměřenost nabídky, kterou nám společnost EM test dodala, k výši sankcí," upřesnil náměstek Josef Stiborský. Společnost EM test nabídku poprvé dodala již před delší dobou, ale nyní se znovu posuzuje aktualizovaná verze.

„Moderní technologie jdou velmi rychle kupředu, je proto zapotřebí pracovat s aktuálními materiály," dodal náměstek.

Odborníci nyní posoudí návrh dodávky, zda cena není nadsazená, rada města i představenstvo MDPO vše projednají a až poté by došlo k realizaci slibovaných elektronických označníků v Opavě.

Jednatel společnosti EM test Radek Orság, se vyjádřil, že nabídka se mu zdá adekvátní k uloženým sankcím a že na této kompenzaci se dohodli již s bývalým vedením města. „Nabídku jsme nyní akorát aktualizovali. V novém návrhu bylo pozměněno například napájení zastávek," okomentoval Radek Orság ze společnosti EM test.

Zároveň také sdělil: „Z účetního hlediska je pro naši společnost samozřejmě tato rekompenzace výhodnější, než platit sankce."

Podrobnosti o dodání moderních zastávek, například to, kde budou stát, jak budou zapojeny a podobně, společnost EM test projednávala s odvolaným ředitelem MDPO Radkem Filipczykem. Zároveň však již v minulosti odmítla, že by na projekt měla jakýkoliv vliv skutečnost, že Radek Filipczyk ve firmě EM test v minulosti pracoval.

Předseda představenstva MDPO Adam Ludvík Kwiek se k celé situaci odmítl vyjádřit s tím, že je vše stále v jednání.

Autor: Barbora Němcová

6.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení