VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mendelovo gymnázium přivítalo návštěvu

Opava – Víte co je to United world colleges? Mendelovo gymnázium v Opavě nedávno navštívily tři její členky, aby povyprávěly o svých zážitcích a seznámily blíže zdejší studenty i pedagogy s fungováním zmíněného institutu.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Na fotografii zleva: Kristina Pallová, Andrea Grimaldi a Natalia Zamboni.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Nebudeme už vás déle napínat – jedná o síť velmi prestižních mezinárodních škol se sídly na čtyřech světových kontinentech a možnost studovat tam je otevřená i pro zástupce z České republiky.

Tajemná trojice dívek

Je jedno z mrazivých dopolední, které v poslední době vládnou na celém našem území. Na Mendelově gymnáziu právě probíhá běžná výuka. Tedy až na jednu třídu. Je jí chemická posluchárna, která doslova praská ve švech. Všechna místa do posledního jsou zaplněna studenty a po stranách se u zdí mačkají členové učitelského sboru.

Člověk by řekl, že tady má přednášku nějaká světově proslulá celebrita. V čele, před velkým promítacím plátnem, však nestojí Brad Pitt ani prezident Obama, ale tři na první pohled sice sympatické, avšak obyčejné dívky.

První z nich, jediná plavovlasá, hovoří k posluchačům a občas se obrátí s anglicky formulovaným dotazem ke svým na první pohled exotickým společnicím. Na plátně se střídají obrázky a my se z vyprávění tří dam dozvídáme, že obsahem přednášky je mezinárodní škola s názvem United world colleges, kde všechny dotyčné slečny studují.

Mimo jiné tak zjišťujeme, že dívka, která nejvíce, a hlavně česky, komunikuje s obecenstvem, se jmenuje Kristina Pallová, pochází z Opavy a před odchodem na United world colleges byla žačkou právě Mendelova gymnázia. Druhá ze slečen se jmenuje Andrea Grimaldi a jejím domovem je Argentina. Třetí perlou v této zahraničně studentské čelence je poté Natalia Zamboni, původem z daleké Guatemaly.

Tolik zemí a tak málo času

Postupně získáváme informace, že škol tohoto typu je ve světě třináct a to na čtyřech kontinentech (např. Itálie, Kanada, Singapur, Svazijsko, Norsko, aj.). Celá trojice dívek přitom studuje a žije v holandském Maastrichtu. V rozsáhlém systému těchto škol společně studují lidé z více než 100 zemí celého světa a hodiny probíhají v angličtině.

Dvouleté studium je v drtivé většině celé, nebo téměř celé, stipendijní a od roku 1990 absolvovalo některou z těchto institucí téměř sto českých studentů. Škola je navíc natolik prestižní, že s ukončeným diplomem mají absolventi otevřeny dveře na jakékoli univerzity ať už ve svých rodných zemích nebo ve světě.

Po přednášce se s dívkami setkáváme osobně v ředitelně. Jsou očividně unavené, ale vstřícné a prozrazují nám další své zkušenosti. Teď už tedy víme, že např. každá země má jiný styl výběru studentů, kteří se chtějí do tohoto programu přihlásit. Andrea prozrazuje, že v Argentině musela absolvovat dvě výběrová kola, Natalia prý jich musela projít ještě mnohem více.

Rodilá Opavačka Kristina nám pak vysvětluje, že princip přijímacího řízení je spíše než na „našprtané“ vědomosti zaměřen na osobnost zájemce a prakticky jedinou akademickou podmínkou zůstává zvládání angličtiny.

Jiný kraj, jiný mrav

Někteří čeští žáci by měli určitě radost ze známkování, neboť tamější systém stanovuje hodnocení od jedničky do sedmičky, přičemž sedmička je nejlepší. Jak se ale dozvídáme vzápětí, v cizině to nic neobvyklého není. Natalia nám vyráží dech prohlášením, že v Guatemale se boduje od jedné do stovky a čím vyšší hodnocení, tím opět lépe.

Učebních předmětů je na rozdíl od Česka v United world colleges jen poloviční počet – šest. Jsou i trochu jinak koncipovány a navíc má každý student povinný vlastní projekt, který musí plnit. Je většinou humanitárního rázu (např. jde o pomoc pobřežní stráži, doučování chudých dětí, apod).

Rozhodně nezajímavým není příběh Andrey, která kvůli přihlášce na tuto školu přerušila dokonce studium antropologie na univerzitě v Argentině. Poté nás rozesmává Natalia, která na otázku, v čem vidí největší rozdíl mezi domovem a Holandskem odpovídá zasněně: „Chybí mi siesta…,“.

Všechny se ale shodují, že je to zkušenost k nezaplacení. Učí se zde hlavně najít samy sebe, získat na vše svůj vlastní názor a tolik potřebnou sílu chtít pozitivně změnit svět.

České školství patří stále ke špičce

Pro Českou republiku platí pravidlo, že se lze ke studiu kamkoli na United world college přihlásit nejvýše ještě ve druhém ročníku střední školy. Nicméně zájemci nemusí mít strach, že by na absolvování této prestižní instituce neměl dostatečné znalosti. Po přijetí dochází na místě ještě ke srovnávacím testům a rozdělení do výkonnostních skupin.

A třeba Kristina byla od začátku zařazena ve většině případů (včetně angličtiny) do těch nejvyšších, což okomentovala se smíchem a pohledem na ředitele gymnázia Petra Pavlíčka slovy: „Prostě se mi dostalo dobrých základů,“.

A je to pravda, úroveň českého školství si stojí, na rozdíl od jiných zemí, stále velmi dobře, a to i přes poslední dobou stále častěji opakované fámy.

Na závěr máme pro vás všechny, kteří byste si rádi vyzkoušeli studium ve světě na United world colleges, informaci, že termín pro zaslání přihlášek na další akademický rok je stanoven do 20. února. Bližší informace poté naleznete také na adrese www.uwc.cz.

Autor: Tomáš Pustka

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Joy Run je závod, ve kterém běhají zdraví lidé s těmi handicapovanými. V Opavě v sobotu proběhl už třetí ročník a letošek byl rekordní.
4

OBRAZEM: Účast na Joy Runu byla rekordní

Opava B - Rýmařov 0:1
28

Souhrn fotbalového víkendu

Nejpřívětivější úřady prý máme v Krnově a v Opavě

Občané, kteří přicházejí do budovy krnovské radnice nebo opavského magistrátu, si možná všimnou samolepky, která oznamuje, že mají co do činění s Přívětivým úřadem.

Ministr přijede podpořit výstavbu skleníku

Arboretum bez skleníků je už desetiletí pod palbou kritiky nespokojených návštěvníků. Zřízení nového expozičního skleníku se konečně dočká a zahájení projektu jeho výstavby přijede dnes osobně potvrdit ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Zdeněk Pospěch: Od dnešního dne začínám normální život

/ROZHOVOR/ Nedělní duel opavských fotbalistů s olomouckou Sigmou byl hlavně o Zdeňku Pospěchovi. Osmatřicetiletá legenda odehrála svůj poslední zápas kariéry. Byla to rozlučka se vším všudy. Domácí kapitán přivedl tým na hřiště v doprovodu své dcery Nely.

II. LIGA: Opava - Olomouc 2:0, Slezský FC končí třetí

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavský postupový sen se minimálně o rok odkládá. Slezané sice doma porazili olomouckou Sigmu, avšak Baník nezaváhal a Skuhravého výběr ukončil sezonu s třiašedesáti body na třetím místě. Poslední duel byl o Zdenku Pospěchovi, který v neděli završil svou bohatou kariéru. Opavské legendě tleskal celý stadion.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies