VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci zmapovali častá naleziště injekčních stříkaček

Opava  - „Zasloužili by si usekat ruce," zní z úst řady rodičů. Jejich výtky jsou adresovány narkomanům, kteří nechávají volně odhozené injekční stříkačky na různých, dětem i dalším lidem přístupných místech.

16.2.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Divíšek

A právě mapu s vyznačenými místy nejčastějšího výskytu podobných nálezů nyní zveřejnila Městská policie v Opavě. Nebezpečí plynoucí z možného zranění o použitou odhozenou stříkačku je nedozírné. Hrozí přenos smrtelných nemocí od viru HIV přes nejhorší kmeny hepatitidy po nespočet dalších těžkých chorob. Strach je tedy namístě.

V Opavě přitom podobné nálezy nejsou v žádném případě nic výjimečného a dochází k nim téměř v jednom kuse. „Můžu potvrdit, že je to stále aktuální problém. Bohužel. Hlášení o nalezených injekčních stříkačkách dostáváme minimálně jedenkrát do týdne," uvádí smutnou statistiku tisková mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová.

V nebezpečí jsou dospělí i děti

Vyprávět by mohl například dnes už jednatřicetiletý Marek. Před třemi roky venčil svého psa podél řeky Opavy a v jedné chvíli mu upadl na okraji řeky do vody míček. Nic netušící muž se pro něj do vody rukou natáhl a vtom ucítil štípnutí. Napíchl se prstem přímo na vyhozenou použitou stříkačku. Od té doby začalo Markovi jedno velké dlouhé martyrium a nekonečná pouť po lékařích.

Jelikož se některé viry a choroby neprojeví hned, ale až po čase od nakažení, musel totiž absolvovat sérii vyšetření a odběrů opakujících se po několik měsíců. Kdyby ale povinné návštěvy doktorů klidně ignoroval, nikdy by neměl jistotu, že není vážně nemocný. Ačkoli tento příběh skončil dobře, nemuselo tomu tak být.

Marek si to uvědomuje a člověku, který do řeky injekci zahodil, spílá dodnes: „Feťák, který takhle nechá válet použité stříkačky, by si zasloužil, aby musel nejmíň týden spát na posteli z použitých jehel. Takoví lidi nemají svědomí," zlobí se Marek.

Jiné příběhy zase vyprávějí o injekčních stříkačkách vyhozených v Opavě nedaleko u škol, kde se denně pohybují stovky dětí. To je i příklad parku Joy Adamsonové. Jen pár metrů od budovy základní školy se nachází místo s jedním z nejčastějších výskytů zahozených stříkaček v celém městě. Alespoň to vyplývá ze statistik nedávno zveřejněných opavskou městskou policií.

.

..klikněte pro zvětšení..

Kromě okolí ulice Riegrovy a sousedního parku Joy Adamsonové to jsou kupříkladu lokality kolem ulice Partyzánské, ulice Hillova v Kateřinkách nebo prostor mezi ulicemi Na Valech a Kolářskou v samotném centru slezské metropole. Ale míst, kde na vyhozené stříkačky můžete narazit, je mnohem víc. Sporadicky se nacházejí také kupříkladu v parku naproti soudu, u ulic Haškovy, Rybí trh, Kollárovy a mnoha dalších.

Jak končí malí ostří zabijáci?

O sběr injekčních stříkaček se nejčastěji starají strážníci městské policie při kontrolních obhlídkách. Případně je k jejich sběru volají i sami občané, a to na tísňovou linku 156. Strážníci jsou vybaveni technickými prostředky k bezpečnému odstranění nalezených použitých injekčních stříkaček a k jejich následné odborné likvidaci.

Ideální je, když oznamovatel zůstane až do příjezdu hlídky na místě a strážníky navede přesně. Jehly jsou totiž často velmi malé a dají se snadno přehlédnout. Použité stříkačky se navíc objevují na různých místech, jako jsou kontejnerová stání, okolí laviček v parcích nebo třeba v křoví. A co se s nalezenými injekčními stříkačkami děje po jejich zajištění? Putují do Krizového a kontaktního centra Pod Slunečníkem v Hradecké ulici, které poskytuje strážníkům rovněž speciální kontejnery pro jejich sběr.

Definitivní konec pak naleznou tito malí ostří zabijáci ve spalovně v Ostravě, kde se likviduje nebezpečný odpad.

Autor: Tomáš Pustka

16.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení