Zmíněné konto je každému zaměstnanci stanoveno vždy na příslušný kalendářní rok, a to podle jeho zařazení a počtů měsíců odpracovaných v roce předchozím. Za každou odebranou výstrojní součástku se pak z daného konta strhne strážníkovi určitý počet bodů. „Obdobně je tento systém zaveden také u ostatních ozbrojených složek ČR, včetně některých městských policii," uvádí mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová.

Každá součást výstroje má poté svou minimální dobu upotřebení. Například u letních bot to dělá jeden rok, u zimních bot dva roky a bundy let pět. A co musí a nemusí strážníci nosit povinně? Je to zejména odznak obecní policie, nášivka s názvem obce, označení Městská policie a buďto černá, modrá nebo žlutá barva svrchní části uniformy. Popřípadě kombinace těchto barev.

„Při slunečném počasí mohou strážníci nosit sluneční brýle, které nejsou součástí výstroje. V zimě pak nosí zateplenou bundu, termoprádlo, košili, svetr a nově i softshellové kalhoty (softshell je lehký elastický a voduodpudivý materiál s vysokou prodyšností, který navíc zabraňuje průniku větru pozn. redakce). Nechybí pokrývka hlavy, rukavice a zimní boty. V teplejších měsících si oblékají softshellové bundy," popisuje Petra Stonišová.

Strážníci ale mají ale při výběru oblečení a jeho doplňků částečně i volnou ruku. Kupříkladu to, zda si vezmou svetr nebo jen košili, či budou-li si chtít obléknout termoprádlo, závisí pouze na jejich rozhodnutí. Smí používat i vlastní rukavice, šály a jiné doplňky, pokud tyto splňují podmínku vyžadované barvy.

Co však musí mít nezbytně, a to téměř neustále, to je pokrývka hlavy. Výjimku tvoří pouze chvíle, kdy jedou služebním vozidlem, při aktivním zásahu či při výkonu služby uvnitř nějaké budovy. V létě pak mají povoleno nosit služební baret za nárameníkem či za opaskem.