VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Černý: Jazyku by se mělo porozumět jako systému

Opava - Charakterizovat Opavana Miroslava Černého jedním slovem zkrátka nejde. Jeho okruh zájmů je tak široký, že ho lze nazvat vysokoškolským pedagogem, cestovatelem, lingvistou, antropologem, překladatelem, ale také prozaikem a básníkem. A všechna tato pojmenování si vysloužil v pouhých pětatřiceti letech.

28.4.2013
SDÍLEJ:

Miroslav Černý na jedné ze svých cest.Foto: archiv Miroslava Černého

Miroslava Černého jsem po příchodu do kavárny poznala ihned podle hromádky knih z jeho tvorby, které donesl s sebou na ukázku. V jeho literární produkci najdete vědecké publikace, učebnice, skripta, ale také sbírky poezie, překlady a cestopisy. Od počátku bylo jasné, že jeho obrovskou vášní jsou jazyky a kultury s nimi spojené.

„Zajímá mě hlavně problematika ohrožených jazyků a kultur. Stojí za to je zachránit," vysvětlil Miroslav Černý. Konkrétně se věnuje jazykům bývalých britských kolonií (např. v Malajsii), kde jsou minoritní jazyky vystaveny působení angličtiny a skomírají. Proto v posledních letech organizuje do těchto oblastí odborně zaměřené expedice a provádí v nich terénní výzkum.

Cestování ale pro něj neznamená vždy pouze vědeckou činnost. Ve svém životě se už podíval například do Ruska, Turecka, Sýrie, Peru, Bolívie, Venezuely, USA, Egypta, Etiopie, Botswany, Namibie, Zimbabwe, Lesotha nebo Svazijska.

Studenti někdy nevědí, co vlastně studují

S jeho zájmem o rozmanité jazyky a kultury souvisí naprostá většina jeho ostatních zájmů i jeho profese. Jeho klíčovými obory jsou anglistika a amerikanistika, které na pozici docenta přednáší na Filozofické fakultě Ostravské univerzity.

Kromě angličtiny ovládá na různých úrovních také němčinu, španělštinu, latinu, gótštinu, anglosaštinu, polštinu nebo některé indiánské jazyky. „Pro lingvisty však ovládnout jazyk znamená něco jiného než pro laiky. Nejde ani tak o to, umět se s ním domluvit, ale především jazyku porozumět jako systému. A to jak z gramatické a lexikální stránky, tak z té sociokulturní," zdůrazňuje Miroslav Černý.

Se stejným zápalem, jako je ten jeho, se ale na univerzitě příliš často nesetkává. „Nezřídka se stane, že se k nám hlásí uchazeči s naprosto mylnou představou o tom, co budou studovat. Přitom dneska je každá informace snadno dohledatelná a detaily o všech předmětech jsou k dispozici na webových stránkách univerzity," zklamaně kroutil hlavou.

Cestopis jako beletrie

Jak už bylo zmíněno, Miroslav Černý je také spisovatel. Zvláště cenný je způsob, jakým pojímá knihy s cestovatelskou tematikou. „Dnes už neplní cestopisy stejnou funkci jako dříve. Cestovat může každý a na mapě už nejsou žádná bílá místa. Role cestovatele už dávno není čtenáře informovat. Proto se snažím své příběhy z cest uchopit jinak, nejčastěji je ladím na beletristickou notu," vysvětluje své pojetí.

Zabývat se každým literárním počinem Miroslava Černého by bylo na dlouhé lokte. Osobně mě ale nejvíce zaujala jeho poslední sbírka Runova haiku z roku 2010. Jak už totiž napovídá sám název, jedná se opět o propletení jazyka, exotičnosti a poezie. A to takovým způsobem, jak to umí právě jen Miroslav Černý.

Autor: Klára Jarošová

28.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Albert Kašpar (v popředí) s Vojtěchem Mrůzkem se letos stali evropskými šampiony do třiadvaceti let.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení