VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod zahradou našli tajemné sklepení

Opava /DOPLNĚNO/ - Na zahradě Mateřské školy Havlíčkova v Opavě si hrály děti už od padesátých let dvacátého století. Nikdo přitom netušil, že pod nimi se ukrývá sklepení, které může pocházet ze začátku minulého století. Než se před nedávnem propadlo.

28.5.2013
SDÍLEJ:

Na zahradě Mateřské školy Havlíčkova v Opavě si hrály děti už od padesátých let dvacátého století. Nikdo přitom netušil, že pod nimi se ukrývá sklepení, které může pocházet ze začátku minulého století. Než se před nedávnem propadlo.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Záhada tajemného sklepení se odkrývala velmi pozvolna. Vše začalo, když před třemi lety na zahradě Mateřské školy Havlíčkova ořezávali větve.

Technika tenkrát pravděpodobně narušila statiku a na zahradě se objevila malá jamka. Tu podle potřeby zarovnávala kyblíkem hlíny zdejší ředitelka Ludmila Knopová. Postupem času se ale začala prohlubovat. Ludmila Knopová měla obavu o bezpečnost dětí, proto problém nahlásila na město.

Z města zjistili, že pod povrchem je spád do dvou metrů. Dalších prací se ujala specializovaná firma a odkryla něco neuvěřitelného několik desítek let staré sklepení, o kterém neměl nikdo ani tušení.

Kromě sklepení se ale také z části odkryla tajná chodba, která vede směrem k ulici Hany Kvapilové. O tom, k čemu sklepení mohlo sloužit, už vznikají v tuto chvíli spekulace a zapálené diskuze. „Někteří rodiče říkají, že by se mohlo jednat o tajnou chodbu, jiní zase zmiňují spojitost s nedalekými garážemi, jež jsou obehnány stejnou červenou cihlou, jaká je ve sklepě," zmínila některé dohady Ludmila Knopová.

Na zahradě Mateřské školy Havlíčkova v Opavě si hrály děti už od padesátých let dvacátého století. Nikdo přitom netušil, že pod nimi se ukrývá sklepení, které může pocházet ze začátku minulého století. Než se před nedávnem propadlo.

Jako nejvíce pravděpodobná se jeví varianta, že nad sklepením stál původně dům, který byl během války srovnán se zemí. Po válce se pak pravděpodobně jen uhladil povrch a nechal se zarůst trávou.

Sklep domu ale pravděpodobně zůstal zachován. Vzhledem k tomu, že během bombardování na konci druhé světové války bylo zničeno anebo poškozeno 70 procent opavské zástavby, mohl být odstraněn i dům, jenž se nad sklepením nacházel. Pokud tedy v Havlíčkově ulici číslo popisné 4 před vybudováním školky vůbec kdy nějaký stál.

V roce 1958 se poprvé otevřely dveře nově vystavěné školky. Ta má mimochodem místo sklepa bunkr, který s tím také může nějak souviset. Ludmila Knopová nám v kronice také dohledala, že okolní domy se začaly stavět v roce 1947.

Na zahradě Mateřské školy Havlíčkova v Opavě si hrály děti už od padesátých let dvacátého století. Nikdo přitom netušil, že pod nimi se ukrývá sklepení, které může pocházet ze začátku minulého století. Než se před nedávnem propadlo.

Pro rodiče je tento kuriózní objev zpestřením. „Někteří už si dělali srandu, že z toho uděláme vinný sklípek, kde se bude čekat na děti, nebo solnou jeskyni," smála se ředitelka.

Ta v současné době očekává návštěvu památkářů, kterým se snad podaří záhadu odhalit a zjistit, proč bylo sklepení na pozemku Mateřské školy Havlíčkova vlastně vybudováno. Odpovědí se nabízí hned několik. Rámcově lze alespoň odhadnout, z jaké doby pochází.

Už podle fotek můžeme vyvodit, že nejde o kdovíjak starou stavbu. Podle ředitele Zemského archivu Opava Karla Müllera je dost pravděpodobné, že sklepení a možná i budova, jejíž bylo součástí, byla postavena někdy po roce 1836. „V tomto roce se totiž začaly bořit městské hradby," uvedl Karel Müller.

Předtím na předměstí Opavy platil zákaz budování trvalých staveb. V tomto prostoru mohly vznikat například dřevěné budovy, které by byly v případě nutnosti snadno odstranitelné. Zděné domy na Havlíčkově a okolních ulicích vznikly až po roce 1836.

Klára Jarošová, Petr Dušek

Autor: Redakce

28.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Helebrand

Šestice hráčů Slezského FC prodloužila smlouvy

Ilustrační foto

Muž se těžce zranil při práci v lese u Větřkovic

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

/POZVÁNKA/ Sportovní oddíl SK P.E.M.A. Opava během tohoto pátku 22. září bude na Horním náměstí v Opavě pořádat velký sportovní den.

Workshop o běhu času

/POZVÁNKA/ Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity pořádá v úterý 26. září v objektu na Masarykově třídě mezinárodní workshop na téma Volný čas v dějinách.

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení