VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezské muzeum představí unikátní dukát

Do Opavy se vrací jedinečná mince, která má úzký vztah k její historii. Veřejnost si ji v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea může prohlédnout od úterý do 24. února.

16.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv SZMO

V rámci výstavy Země a její pán představí muzeum dukát Přemka Opavského. Do Opavy, jako do místa Přemkova pobytu, ho na sedm dní zcela mimořádně zapůjčilo pražské Národní muzeum.

Unikátní slezská mince z 15. století s originální symbolikou patří k mimořádně významným numismatickým památkám. Ve světě je známý pouze jediný exemplář. K placení tehdy sloužily pražský groš a opavský haléř, který byl ražen v opavské mincovně.

Jestli z ní pochází i dukát Přemka Opavského, už nikdo nezjistí. Jeho funkce byla podle všeho jen prezentativní.

Poprvé byl Přemkův dukát uveden začátkem 19. století v německých aukčních katalozích a Národnímu muzeu ho darovala roku 1932 Numismatická společnost Československá, která ho ve stejném roce koupila v dražbě.

Na lícové straně má dukát heraldické znaky Opavska a Ratibořska, na rubové je postava Přemka Opavského v podobě vévody, tedy toho, kdo vede voj do bitvy, s příslušnými atributy knížecí korunou, zemským praporcem a mečem.

„Přemek Opavský, jehož předkové odvozovali svůj původ od bájného zakladatele rodu Přemysla Oráče, dostal na počátku 15. století od krále Zikmunda za vojenskou pomoc 15 400 zlatých dukátů a to byl velký obnos, který mu umožnil ražbu jeho dukátu," říká kurátor historického pracoviště Slezského zemského muzea a koordinátor výstavy Země a její pán Ondřej Haničák.

Podle Encyklopedie českých mincí k opavské mincovně z webu zlatemince.cz jsou počátky mincovnictví v Opavě zamlženy nedostatkem písemných pramenů.

Mincovní právo získal už první opavský vévoda Mikuláš I. (1256-1318), nemanželský syn Přemysla Otakara II. a Anežky z Kuenringu. Fungující opavskou mincovnu nechal Václav II. (1278-1305) v rámci své reformy v roce 1300 přemístit do Kutné Hory. Prvními známými opavskými ražbami jsou mince Mikulášova vnuka Přemka I. (1381-1433).

Ten v opavské mincovně nechal razit duté a dvoustranné haléře a dukáty. V roce 1433 prodal vévoda své mincovní právo městům Opava, Hlubčice a Zlaté Hory. Tím skončila etapa opavského mincovnictví, spojená s opavskou větví Přemyslovců, potomků železného a zlatého krále Přemysla Otakara II.

Přemek Opavský (1365-1433) byl diplomatem lucemburských panovníků, smírcem moravských markrabat a propagátorem Opavy jako centra knížectví. Jeho rodiči byli kníže Mikuláš II. a jeho manželka Jitka, přes svou sestru Markétu a jejího manžela Jana Jindřicha Lucemburského se stal členem rodiny císaře Karla IV.

Vlastnil tři čtvrtiny Opavska, nechal razit zlaté dukáty, postavit kapli sv. Kříže (Švédskou) a zasloužil se o zavedení češtiny do zemských desek opavských už v r. 1424. Postupně se oženil s Annou de Luczka, Kateřinou Münsterberskou a Helenou Jagellonskou.

Autor: Jitka Hrušková

16.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TJ Hradec n.M. - TJ Žimrovice, sobota 19. srpna 2017
28

Souhrn fotbalového víkendu

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení