VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum patologie: Záležitost ne jen pro silné povahy

Nádory mozku, cirhózy jater, ledvinové kameny, pravé neštovice a mnoho dalšího můžete spatřit v Muzeu patologie Slezské nemocnice, které se nachází v I. poschodí pavilonu O.

5.7.2015 1
SDÍLEJ:

Primářka oddělení patologické anatomie Slezské nemocnice Eva Sehnálková každé poslední úterý v měsíci provádí návštěvníky při prohlídce Muzea patologie.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Slezská nemocnice je jedinou svého druhu v České republice, která něco takového provozuje. Podobná muzea naleznete pouze na lékařských fakultách vysokých škol. I z tohoto důvodu mají Opavané každé poslední úterý v měsíci mezi 13. až 15. hodinou jedinečnou možnost absolvovat prohlídku s přednáškou ve společnosti primářky oddělení patologické anatomie Evy Sehnálkové nebo jejích kolegyň.

Příležitost si nenechala ujít také naše redakce. A zájem není malý. Společně s námi se na exponáty, které všem nemusí být úplně příjemné, přišlo s úderem jedné hodiny podívat zhruba pětadvacet lidí.

„Většina si mylně myslí, že práce patologa jsou pouze pitvy, ale zdaleka tomu tak není. Z osmdesáti procent je jejich pracovní náplň tvořena biopsiemi, což znamená, že k patologům putují vzorky živých pacientů ze všech oddělení z chirurgie, kožního, očního a mohla bych pokračovat.

Mimo jiné hlavně určujeme, který nádor je zhoubný a nezhoubný," poznamenala už zmíněná Eva Sehnálková.

I více než sto let staré exponáty

Historie Muzea patologie Slezské nemocnice sahá do roku 1911, kdy ho založil Alois Materna, jehož portrét na návštěvníky dohlíží v místnosti s exponáty. Dlouhou dobu však nádoby s různými onemocněními, nádory a poškozeními byly skladovány po sklepích.

Teprve v roce 1992 je současný senátor Vladimír Plaček shromáždil, uspořádal a vystavil. Vzhledem ke stáří exponátů bylo před nedávnem nutné obměnit fixační formalínové tekutiny, do nichž jsou části lidských orgánů ponořovány.

„Při otvírání nádob nám víčka i nádoby praskaly. Nevěděli jsme, co s tím. Obraceli jsme se na české skláře, zda by vyrobili nové nádoby. Žádný z nich nám však nevyhověl," mínila primářka oddělení patologické anatomie a vzápětí dodala: „Obrovsky nám pomohla Hana Rajhelová z konzervátorského centra Slezské univerzity, která doporučila způsob, jak spoje chemicky narušit a následně otevřít.

Patří jí velký dík, protože nám ušetřila spoustu námahy a také peněz. Některé exponáty jsou i více než sto let staré. Chci poděkovat všem pracovníkům našeho oddělení, kteří se na revitalizaci muzea podíleli."

Omdlení se bát nemusíte

Pitev dnes neprobíhá tolik jako v minulosti. V Opavě je to zhruba jedna za týden. Její výsledky se pozůstalí mohou dozvědět při osobní návštěvě na oddělení patologické anatomie. Tělo může člověk za svého života také darovat vědě, respektive studentům lékařské fakulty.

V jednotlivých nádobách opavského Muzea patologie jsou k vidění opravdu nevídané věci. Z období první světové války jde o různá střelná poranění, zkřivení kostí anebo například o ruskou střelu, která zůstala v páteřním kanále. Najdete tady část amputované lidské ruky.

Nechybí ani orgány napadené nejrůznějšími chorobami. Detailně se můžete podívat, co s plícemi může udělat kouření. Barvu a velikost změní například také játra u cirhózy. Ve vitrínách se návštěvníci seznámí i se žlučovými kameny, nádory mozku, zbytnělým srdcem a mnohým dalším.

Velice zajímavým a cenným exponátem je vzorek s pravými neštovicemi. „Když jsme chtěli fixační tekutinu vyměnit, infektologové nám to raději nedoporučili." doplnila Eva Sehnálková.

Nahlédnout můžete také do řady historických i soudobých lékařských písemností. Nechybí ani tehdejší nástroje patologa. Prohlídku zvládnete zhruba za půlhodinu, až hodinu. A nemusíte se bát, že byste třeba omdleli: „Nestalo se nám, že by nám tady při pohledu na exponáty někdo zkolaboval. Návštěvníci mohou být klidní."

Autor: Petr Dušek

5.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Co je malé, to je také milé

Michal Prokop

Kolotoč pestrého programu Bezručovy Opavy se dotáčí

Kino Orion mají i Helsinky

Hradecké kino Orion navázalo spolupráci se stejnojmenným kinem v Helsinkách.

Vychází bezručovská antologie

Jako v nebi, tak i na zemi. Tak se jmenuje nová antologie, která vychází k 150. výročí narození básníka Petra Bezruče.

AKTUALIZOVÁNO

Křižovatka u Bredy bude okružní

Řidičům v Opavě by se od tohoto čtvrtku mělo významně ulevit. Ve městě totiž u Obchodního centra Breda & Weinstein vznikne nová okružní křižovatka.

AKTUALIZOVÁNO

Zastupitelé si neodhlasovali program. Jednání bylo zrušeno

Pondělní zasedání bylo u konce zhruba po půlhodině. Zastupitelé by se měli znovu sejít během několika týdnů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení